Tesla “Semi” ile Elektrikli TIR’lar Geliyor

Tesla "Semi" ile Elektrikli TIR'lar Geliyor

Tesla, elektrik gücüyle çalışan TIR, Semi‘nin tanıtımını gerçekleştirdi.

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler benzinli ve dizel otomobillerin satışını yasaklamak için iddialı planlar yapıyor. Hedeflenilen bu dekarbonize taşımacılık sistemi yalnızca Tesla‘nın TIR’ı “Semi” gibi bir dizi sanayide çalışabilecek elektrikle çalışan hizmet araçlarının üretilmesi ile mümkün olabilir.

Tesla’nın ağır vasıta aracı (HGV), elektrikli araçların (EV’ler) büyüyen yeteneklerini, kısa ve kentsel yolculuklardan daha fazlasını sunacak şekilde vurguluyor. Semi‘nin tek bir şarjla 40 tonluk dorseyi 800 km boyunca (Londra’dan Edinburgh’a rahatça varabilecek şekilde) çekebileceği iddia ediliyor.

Tesla, elektrikli yük aracı konseptine sahip tek oyuncu değil. Los Angeles merkezli Thor Trucks, Daimler ve Volkswagen de kendi elektrikli yük araçlarını tanıttı. Ancak iddialı 2019 üretim hedefi, Tesla‘yı sektördeki diğer aktörlerden daha baskın bir olasılık haline getiriyor.

Basında Semi‘nin fizik yasalarıyla çelişen bir mega şarj kabiliyetine sahip olduğu iddia edilirken, büyük şirketler Elon Musk’un inovasyonları ile gelen güneşli manzaraya tutulmuş durumda. Emisyonlarını azaltmak için adımlar atan Walmart, şimdiden 15 Semi için ön sipariş oluşturdu. Bazı şehirlerde halihazırda küçük elektrikli kamyonlar kullanan kargo firması UPS, şu ana kadarki en büyük rakam olan 125 araç için ön sipariş oluşturdu.

Mevcut otoyol çevreleri kirliliği değerlendirildiğinde elektrikli araçlar tartışılmaz bir iyileştirme vaadediyor. Bununla birlikte, elektrikli araçların sayısının katlanarak artması, insanların neden olduğu iklim değişikliği ile mücadeleye ancak tüm enerji sistemlerinin dekarbonize edilmesiyle fayda sağlayabilir. Elektrik geleceğinin sürdürülebilir olması için emisyondan arındırılmış bu araçların ağırlıklı olarak dekarbonize elektrik üretimi ile güçlendirilmesi gerekecek.

Kaynak: Drax