Last-Mile Logistics Startup’ı Olan Dispatchtrack, İlk Finansman Turunda 144 Milyon Dolar Toplamayı Başardı

Last-Mile Logistics Startup’ı Olan Dispatchtrack, İlk Finansman Turunda 144 Milyon Dolar Toplamayı Başardı

Lojistik Sektöründe son birkaç yıldır “Last-Mile Delivery” olarak görmeye başladığımız yeni nesil E-Ticaret Lojistiği teknolojisi dikkat çekmeye devam ediyor. Last-Mile Logistics Startup’ı olan Dispatchtrack, ilk finansman turunda 144 Milyon Dolar toplamayı başardı.

COVID-19 ile birlikte dünyada E-ticaret hızla büyüyor. Bu dönem, e-ticaret hizmetlerine ve hızlı ve güvenilir teslimata her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğu gerçeğini ortaya çıkarmıştır.

Tüketiciler, eşi görülmemiş seviyelerde çevrimiçi alışveriş yapıyor ve eşyaları doğrudan evlerine getiriliyor. Perakendeciler mallarını yönetmelerine, satmalarına ve bu insanlara getirmelerine yardımcı olabilecek web tabanlı platformlara ihtiyaç duyuyorlar ve bu platformlar artık iş yapabilmenin tek yolu haline geliyor. Bu işlemlerin yapılmasına yardımcı olan şirketler iki katına çıkıyor.

Henüz Türkçesi tam kullanımda olmayan “Last-Mile Delivery” esas olarak E-Ticaret’in sahne arkası gibi. Ürün size teslim edilmeden hemen öncesi mikro dağıtım süreçlerini ifade ediyor. Her ne kadar bu sürece Türkçe “Son-Kilometre Lojistiği” gibi bir kavram ataması yapabilsek de tam olarak ifade edemiyoruz.

Son kilometre teslimatları için özellikle şirketlerin teslimatları daha kolay planlayıp takip ederek Amazon benzeri deneyimleri taklit etmelerine yardımcı olacak bir platform sağlayan DispatchTrack, 144 milyon dolarlık yatırımı almayı başardı. Yılda 60 milyondan fazla teslimatın dağıtım optimizasyonu yapan DispatchTrack, bu yatırım ile operasyonunu büyütecek.

Tüm yatırımı tek başına yapan Spectrum Equity, gelecekte bu alanda dünyada söz sahibi olmayı hedeflemiş görünüyor.

DispatchTrack 2010 yılında San Jose’de Hintli bir çift tarafından aile şirketi olarak kuruldu. Satish Natarajan (CEO) ve Shailu Satish (COO), teknoloji alanında çalışıyordu. Çift e-ticaret ile satın aldıkları ürünlerin eve-teslimat süreçlerinin çok kötü olmasından dertliydiler.

DispatchTrack bugün, mobilya ve beyaz eşya işletmeleri, gıda distribütörleri, sağlık şirketleri, tüketici perakendecileri ve yapı tedarikçileri gibi çeşitli sektörlerde hem perakende hem de toptan satış şirketleriyle çalılşıyor. Müşterilerine hizmetlerini daha etkili bir şekilde götürmek DispatchTrack organizasyonun bir parçası olmayı istiyorlar.

Platformda fiziksel vitrinler, depolar, sürücüler ve son müşterileri hedefleyen ekosistemler var. DispatchTracker hepsini teknolojisiyle bir araya getiren, aralarındaki iletişimi sağlayan lojistik yönetim platformu. Zincirdeki hiçbir işletmenin esas olarak teknoloji uzmanı olmasına gerek yok. Kendisini DispatchTracker’ın uzmanlığına teslim ediyorlar, teslimat sürecinde sadece verilen görevleri yerine getiriyorlar.

DispatchTrack platformu, operasyon yönlendirme ve planlama, müşterilerle iletişim, sürücü ve kargo görevlileriyle iletişim(mobil uygulama aracılığıyla), faturalandırma, veri analitiği ve çok kanallı sipariş izleme gibi birçok yetkinliği kapsıyor.

Bu hizmetler tüm tedarik zinciri maliyetlerinin % 41’ini oluşturuyor. Bu maliyet DispatchTracker tarafından aynı zamanda bir fırsat olarak algılanmış ve bu iş modeli geliştirilmiştir. Bu yüzden DispatchTrack gibi pek çok şirket bu ihtiyaçları karşılamak için araçlar sağlıyor. Oracle, Salesforce, SAP, Amazon ve birçok lojistik devinin perakendecilere ERP yazılımları sağladığı devlerin olduğu sektörde DispatchTrack, ortaya koyduğu çözümlerle farkı yaratmayı başarmıştır. Ortaya koyduğu iş modelleriyle müşterilerine özel çözümler üretebilmiş, büyükler ile rekabete girmeden, sadece “doğru, zamanında ve kusursuz” teslimata odaklanmıştır.

Last-Mile Logistics Startup’ı Olan Dispatchtrack, İlk Finansman Turunda 144 Milyon Dolar Toplamayı Başardı

DispatchTracker’ın kurucusu Natarajan yaptığı açıklamada; “Büyümemizin bu yeni aşamasında Spectrum Equity ile ortak olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” demiş ve şunları eklemiştir: “Küçük ve büyük çapta tüm işletmelerin üstün teslimat hizmetleri sunmalarına, operasyonları düzenli bir şekilde yönetmelerine ve taşımalara ait tüm bileşenleri etkili ve koordineli yönetebilmek için DispatchTrack’i yarattık” demiştir. “Spectrum’un desteğiyle hızla devam eden inovasyon çalışmalarımızı sürdüreceğiz ve daha fazla işletmeye, sektöre ve coğrafyaya sınıfının en iyisi çözümlerini getirebileceğiz.”

Spectrum Equity Üst Yönetiminden Vic Parker yaptığı açıklamada; “DispatchTrack’in karmaşık teslimat sorunlarını anlama, yapılandırılma, ölçeklendirerek çözme konusunda pratik ve güçlü ürünler oluşturmasını destekleyeceğiz” demiştir. Açıklamanın devamında; “DispatchTrack platformunun, teslimat süreçlerini optimize etmeyi stratejik bir zorunluluk olarak gören işletmeler için son derece değerli çözümler sunduğunu ifade etmiştir.

Parker ve Spectrum Başkan Yardımcısı Adam Gassin bu yatırımla birlikte Spectrum adına DispatchTrack’ın yönetim kurulunda da yer alıyor.

Haberin orijinali için aşağıdaki linki tıklayınız.

Kaynak: https://techcrunch.com/2020/05/12/dispatchtrack-a-last-mile-logistics-platform-raises-144m-in-its-first-ever-funding/