TIRPORT’la YükCepte: Kamyoncunun Her Ay 2 Bin TL’si Cebinde Kalacak

TIRPORT’la YükCepte: Kamyoncunun Her Ay 2 Bin TL’si Cebinde Kalacak

Türkiye’de her gün 900 bin kamyon yük alıyor, taşımacılığın %92’sinin karayolu ile yapılıyor. Trafiğe kayıtlı 850 bin kamyon ile Avrupa’nın en büyük kamyon pazarına sahip Türkiye’de her yıl 40 bin yeni kamyon satılıyor.

Yollardaki 10 kamyonun 9’unun şahıslara ait olduğu ülkemizde nakliyecilik önemli bir ekmek kapısı. 1.5 Milyon insan geçimini doğrudan kamyondan sağlıyor.

Türkiye’de 2 binin üzerinde nakliye firması, 81 il ve yüzlerce ilçede konuşlu, sayıları 500’e yakın Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi bu işin yük organizatörlüğünü yapıyor. Kamyoncuları organize ediyor.

Akaryakıtın çok pahalı olduğu ülkemizde kamyoncu için uygun ve hızlı dönüş yükü bulabilmek tam anlamı ile çileye dönüşmüş durumda. Bir kamyoncu ortama 2 gün dönüş yükü için gittiği yerde bekliyor. Ülkemizde uygun yük bulabilmek için birer buluşma noktası ekonomisi haline gelen yüzlerce nakliye garajı ve TIR parkı var.

Kamyoncu dönüş yükü beklerken her defasından en az 200-250 TL masraf yapıyor. Bir kamyoncunun aylık bekleme masrafı 1.500 TL’yi buluyor. Bunun üzerine bir de yük için verdiği yüksek komisyonlar eklenince kamyoncunun yük bulabilme alternatif maliyeti aylık 2 Bin TL’yi geçiyor.

Kamyon taksiti, zorunlu sigorta giderleri, komisyon ödemeleri, akaryakıt giderleri, lastik ve bakım gibi giderler eklenince bir kamyoncu ayda net 3 bin TL para kazanabildiğinde kendini mutlu hissediyor. Dolayısıyla kamyoncu için 2 Bin TL’lik muhtemel bir tasarruf çok değerli bir kalem.

TIRPORT ile Kamyoncunun Dönüş Yükü Cebinde…

Akıllı telefonlar yaşantımıza farklı yerlerden dokunarak bizlere değer yaratmaya devam ediyorlar. Akıllı telefonlardaki bu son gelişmeler lojistik sektöründe de çığır açan değişimlere neden oluyor.

Türkiye’nin Startup’ı TIRPORT, yeni mobil uygulaması ile yollardaki yüzbinlerce kamyoncunun yük bulma çilesine çözüm oluyor. Dönüş yükü arayan kamyon şoförü, kendisine uygun yükü; uygun zamanda, uygun yerde ve uygun fiyata daha yolda giderken TIRPORT mobil uygulamasından bulabiliyor. Böylece kamyoncu, TIR parklarında beklemekten ve günlerce geri dönüş yükü bulma çilesinden kurtulmuş oluyor, kendine uygun yüke mobil uygulamasından anında kavuşuyor.

Diğer tarafta da Yük Verenler, TIRPORT mobil uygulamasını birçok kez kullanmış ve taşıdığı yüklerden yüksek performans puanı almış güvenilir kamyoncularla TIRPORT platformunda buluşuyor. Kendi “onaylı kamyoncu” listelerini güncel tutabiliyor. Lojistik firmaları çok rahat güvenilir ve müsait kamyonları bulabiliyor. Kamyoncu ise “Paramı Alabilir miyim?” derdi ile uğraşmazken, Yük Veren de “Yüküm güvende mi?” endişesi taşımıyor. Yapay zekâ destekli TIRPORT dijital platformuyla taşımanın her aşamasını, belge tabanlı ve gerçek zamanlı takip edebiliyorlar. Aksaklıklara sorunlara dönüşmeden müdahale edebilme imkanına kavuşuyorlar.