TIRPORT, Yeni Hizmeti “SSL Link” İle Yük Sahiplerine Nakliye Süreçlerinin Her Aşamasını Cep Telefonu İle Adım Adım İzleme İmkânı Veriyor

TIRPORT, Yeni Hizmeti “SSL Link” İle Yük Sahiplerine Nakliye Süreçlerinin Her Aşamasını Cep Telefonu İle Adım Adım İzleme İmkânı Veriyor

Lojistik yönetimini uçtan uca dijitalleştiren TIRPORT, lojistik operasyon yönetimi ve yük takibi konusunda dünya çapında dijital çözümler üretmeye devam ediyor.

Yükleriniz TIRPORT teknolojileriyle güvende.

TIRPORT kullanıcısı bir kamyona yükleme yapıldığında, yükün tüm taşıma bilgileri sisteme dijital olarak işlenir. İrsaliyenin yüke ilişkin detaylarının yanında yükleme ve teslim noktaları, zamanları ve şartları da yük bilgilerine eklenir. Kamyon yola çıkarken TIRPORT o taşımaya özel, tıpkı uçakların elektronik biniş kartı gibi güvenli bir SSL link üretir. Bu link tıklandığında yükün tüm irsaliye bilgilerinin yanında nakliye süreci canlı olarak izlenebilir. Şoför ile TIRPORT uygulaması üzerinden iletişime geçilebilir, gecikme vb. durumlardan anında haberdar olunabilir.

Siparişini verdiği ürünleri bekleyen bir İşletme olarak gözünüz hiçbir zaman yolda kalmaz, her defasında kamyoncuya telefon ile ulaşmak için çaba sarf etmezsiniz, farklı noktalara yapılan teslimatlardan anında haberdar olursunuz. Trafik vb. durumlardan kaynaklanabilecek gecikmelerden önceden haberdar olabilir, önlemlerinizi alabilirsiniz.

TIRPORT, Yeni Hizmeti “SSL Link” İle Yük Sahiplerine Nakliye Süreçlerinin Her Aşamasını Cep Telefonu İle Adım Adım İzleme İmkânı Veriyor

TIRPORT Yük Cepte aplikasyonu ile lojistik yönetimini uçtan uca dijitalleştirdiklerini ifade eden TIRPORT Pazarlama Direktörü Burcu Kale, şunları söyledi:

“Lojistik, dünyada dijitalleşmenin en çok etkilediği birkaç sektörden birisi. Dünyanın her yerinde lojistik yönetiminin dijitalleşmesi için inanılmaz yatırımlar yapılıyor. Unicorn(Milyar Dolarlık Değerleme) seviyesine gelmiş lojistik teknolojilerinin sayısı 15’in üzerine çıktı. Yer yıl yenileri ekleniyor.

Nakliye süreçlerinin %92’sini karayolu ile yapılan Türkiye’de her gün 500 Binin üzerinden kamyon yük alıyor, ortalama 280 km. taşıma yapıyor. Sadece nakliye süreçlerinde günlük dönen para 100 Milyon USD’ın üzerinde. Türkiye Avrupa’nın en büyük büyük kamyon pazarına sahip.

Biz de Türkiye’deki yatırım şirketimiz AB Plus ile bu gelişmeleri 4 yıl önce gördük, geliştirilecek mobil teknolojilerinin Avrupa ve MENA bölgesinde mutlaka karşılığını alacağını fark ettik. Yatırımlarımızı yönlendirerek, sahip olduğu teknolojiler ve inovasyonlarla sadece Türkiye’de değil, Avrupa’da oldukça iddialı teknolojileri barındıran TIRPORT’u geliştirerek 2018’de canlıya aldık.

TIRPORT canlıya geçtiği ilk yıl büyük bir global başarıya da imza atmış ve Alibaba Cloud tarafından dünya çapında düzenlenen dünyanın en büyük Startup yarışması Create@Alibaba’da 7 binin üzerinde Startup arasından unicorn olma potansiyeline sahip ilk 20 startup’tan birisi olma hakkını aldığı dünya finallerinde yer almıştır.”

Kamyona yükleme yapıldığı an, TIRPORT SSL linki üretiliyor

TIRPORT sisteminde, kamyona yükleme yapıldığı anda, otomatik olarak güvenli bir SSL link üretiliyor. TIRPORT SSL linki, hem satıcıya, hem müşteriye anında otomatik olarak ulaşıyor. Satıcı ve alıcı, linki tıkladığı an, yükü taşıyan kamyonu konum tabanlı ve canlı olarak adım adım izleyebiliyor. Eğer, kamyon kendisine belirlenen yol rotasının dışına çıkarsa, sistem tarafından anında “alarm” üretilerek, yükün sahibine ve müşteriye “uyarı” mesajları gönderiliyor. Bir diğer konu, geçmişteki gibi artık satıcı, alıcı, kamyoncu arasında yoğun telefon trafiğine gerek bulunmuyor. Aynı zamanda müşteriler, sistem üzerinden dijital irsaliyeye ulaşarak, kamyona istediği malın yüklenip, yüklenmediği de kontrol edebiliyor.

Taşınan malların %1’i doğrudan zarara uğruyor, %4’ünde ise yük sahibi bir şekilde zarara uğruyor, yıllık kümülatif zarar 12 milyar TL’nin üzerinde.

Taşımanın %92’sinin karayolları ile yapıldığı ülkemizde, her gün yaklaşık 500 bin kamyon bir yerden başka bir yere yük taşımaya devam ediyor. Avrupa’nın en büyük kamyon pazarı olan Türkiye’de 850 bine yakın kamyon yollardadır ve bu kamyonların %95’inin sahibi bireysel kamyoncular. Sadece %5’i lojistik firmaları ve üretici firmaların öz malı olarak faaliyet gösteriyor. Yollardaki kamyonların %10’unda dahi araç takip sistemi bulunmuyor. Hal böyle olunca, taşınan malların yaklaşık %4’ü, gecikme, hırsızlık gibi bazı nedenlerden dolayı bir şekilde zarara uğrayabiliyor. Taşımacılık sektörünün yıllık büyüklüğü 300 milyar TL civarında olduğundan, lojistikteki %4’lik kayıp yıllık 12 milyar TL zararı bulabiliyor. TIRPORT SSL link sayesinde, lojistikte yıllık 12 milyar TL’yi bulan taşımadan kaynaklanan zararların önüne geçilmesi hedeflenmektedir.