Geleceğin Dijital Forwarder Firması: Cogoport

Geleceğin Dijital Forwarder Firması: Cogoport
Cogoport

Hintli Dijital Forwarder Platformu olan Cogoport ve Sunduğu Servisler

Cogoport Servisleri

Hindistan’ın uluslararası dijital forwarding platformu olan Cogoport 2016 yılında kuruldu ve Şubat 2017 yılında canlıya geçerek operasyonlara başladı. Teknoloji bazlı bir platform olarak deniz ve hava taşımacılığı yapan firmalara etkili maliyet çözümleri sunuyor. Cogoport kullanıcılarına; nakliye, gümrük ve liman masraf kalemlerinde ücret kıyaslamaları yapabilme imkanı sağlıyor.

Lojistik sektörüne uçtan uca kesin çözümler sunan Cogoport, ihracat ve ithalatçıları; forwarder’lar, kamyoncular ve komisyoncularla gerçek zamanlı fiyatlandırma algoritmalarıyla bir araya getiriyor.

Müşterileri arasında fiyat kıyaslaması yaparak en iyi teklifi sunma iddiasında olan Cogoport, gönderilerin tüm nakliye yolculuğu boyunca canlı ve konum tabanlı olarak izlenmesine, kesintisiz ve zamanında bir navlun güvencesine sahip olunmasına da imkan veriyor.

Cogoport yüklerin uluslararası hareketlerinin basitleştirilmesine ve dijitalleştirilmesine odaklanmıştır. Sahip oldukları deneyim ve yüksek teknolojilerle yük pazaryerine katma değer yaratan en güvenilir nakliye servisi olmayı hedefliyor.

Teknoloji ile veriyi birleştiren platform, müşterileri için en iyi nakliye oranlarını, en uygun şartlarda yakalanmasını sağlamak için fiyatları, transit geçiş sürelerini, gemi detayları gibi milyonlarca veriyi ve diğer tedarikçilerin yüzlerce tedarikçisini dikkate alıp oyuncular arasındaki fiyat karşılaştırmalarını yapıyor. Müşterilerinin yüklerini canlı takip etmesine ek olarak anlık olarak gerçekleşen oranların da kıyaslanmasına imkan veriyor.

Cogoport Servisleri
Şirket aynı zamanda kamyon taşımacılığı, gümrük ücretleri ve aynı platformdan iç liman ücretleri için fiyat karşılaştırmaları yoluyla kapıdan kapıya hizmetler de sunmaktadır.

Cogoport yükün/yüklerinin gemiye ulaşıncaya kadar canlı bir şekilde izlenmesine olanak tanır. Konteyner gemiye yüklendikten sonra geminin konumu web sitesinden canlı olarak takip edilebilir. Müşteri böylece konteynırının yüklü olduğu geminin hazırdaki koordinatları üzerinden konteynırın konumuna erişebilir.

Müşteri konteyner yükleme yerine girdiğinde, Cogoport 25’ten fazla denizyolu hattını kıyaslayarak müşterisine sunar. Bu sayede en iyi navlun fiyatını seçilmesine olanak sağlanır. Müşteriler sistem üzerinden irsaliyeleri yaratabilirler, hazır olan konteynırın yüklenmesi konusunda kamyoncuyla iletişime geçebilirler. Konteyner gemiye yüklenir yüklenmez mal irsaliyelerine erişilebilir. İnternet sitesindeki dashboard’taki “Taşımalarım” kısmından irsaliyelere ulaşılabilir. Herhangi bir zorluk çekilmeden ödeme internet üzerinden hızlıca yapılabilir ya da kolayca kredilendirilebilir.

Cogoport’u diğer Forwarder şirketleri ile karşılaştırırsanız, “Cogoport, tarafsız olarak tüm taşıyıcılara aynı şartlarda bakabilme, gerçekleşecek taşıma maliyetlerine göre en uygun taşıyıcının seçilmesi ve müşteriyi ilgilendiren durumlarda ona proaktif bildirimler gönderilmesine olanak verir.”

Cogoport geçtiğimiz yıl içinde Girişim Sermayesi Şirketi Accel Partners tarafından 6 Milyon USD Seri A Yatırımı aldı. Cogoport, Mart 2018 tarihine kadar sadece Hindistan’da faaliyet gösteriyordu. Bu yatırım ile birlikte genişlemeye karar vererek Çin ve Hollanda’da birer ofis açtı. Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğu pazarı ile de ilgilenmeye başladı.

https://www.cogoport.com/