Nüfusun %25’ini Temsil Eden 50 Yaş Üstü Ülkeyi Yönetiyor

Nüfusun %25’ini Temsil Eden 50 Yaş Üstü Ülkeyi Yönetiyor

Nüfusumuzun %25’ini temsil eden yaş grubu nasıl oluyor da yıllardır %75’i yönetiyor! Bir Türkiye klasiği…

Dünyada ve Türkiye’deki önde gelen birçok şirkette “icra”dan sorumlu üst düzey yöneticilerin yaşı artık 55’in altında. Büyük kitle 35-45 arasında.

Fortune 500’de yer alan şirketlerin çoğunda müşteriye temas eden kritik takımların liderleri sadece 26-32 yaşlarda.

E-Ticaret şirketleri başta olmak üzere “Veri Bilimi” yeni nesil şirketlerde ön plana çok çıkıyor. Bu şirketlerde Data Scientist ekiplerinin yaş ortalaması 27’nin altında.

100 milyon dolar değerlemeyi geçen startupların kurucularının çok büyük kısmı 30 yaşın altında. Koç, Sabancı gibi önde gelen kurumsallaşmış holdinglerimizde görev yapan üst seviye yöneticilerde 55-60 yaş gibi üst yaş bantları var.

TUİK verilerine göre; Türkiye Nüfusunun;

  • % 45,10’u 30 yaşın altında
  • % 67,71’i 45 yaşın altında
  • % 74,23’ü 50 yaşın altında

Ülkeyi yönetmeye aday olanların vahim durumuna bakınız!

52 yaşındayım. Gururla ifade ediyorum, TIRPORT’ta yaş ortalamamız 27,2. Yönetici arkadaşlarımın ikisi hariç 30’un altında. Gençlerle çalışmaktan onlara şans vermekten çok mutluyum. Yeteneklerini daha lisedeyken yakaladığımız ve bilgisayar mühendisi yaptığımız gençlerimiz var.

50+ seviyede kimseyi ülkeyi yönetmeye aday bile görmek istemiyorum. Onlara mı kaldı bu ülke?!

Kimse kusura bakmasın.

Bu ülkeyi bizler ve bizlerden erken doğmuşlar bu hale getirdik. Sonuç ortada, maalesef çok başarısızız.

Bırakalım, gençlere fırsat verelim, bir de onları görelim.

Bir dönem, iki dönem, üç dönem vekillik yapmışlar, yeniden adaylar ve “gençlerin ben geleceğiyim” diyebiliyorlar?! Pardon siz kimsiniz, ne yaptınız da neyin adayısınız?! Bırakın, fırsat verin gençlere… Siz onları temsil edemezsiniz.

Bizde bir makam hastalığıdır gidiyor. Ölmeden ya da entrika mağduru olmadan makam terk edilmiyor. Dünyada başka bir örneği yoktur herhalde. O koltukta ne gizem varsa kimse bırakamıyor. Oda başkanı, dernek başkanı, hatta konut sitesi başkanı görevi bırakmak istemiyor.

Resmi olarak yaklaşık 1.500 dolar karşılığı maaş alıp devletin imkanıyla 150-200 bin USD’lık makam aracına binen başka bir dünya ülkesi örneği yoktur herhalde! Hangi Avrupa ülkesinde bu saltanat var?!

Umudumuz Atatürk’ün de Genç Türkiye Cumhuriyeti’ni emanet ettiği, bizim hep göz ardı ettiğimiz gençliğimizde. Onlara fırsat vermiyoruz. %25 yaş gurubu %75’i yönetemez, yönetmemeli de.

Siyasi partilerde “Gençlik Kolları”, “Kadın Kolları” oyalamalarını da terk etme zamanıdır. “Siz de buralarda oyalanın” anlamında bir faaliyet olamaz. Gençlere ve Kadınlarımıza doğrudan koltuklarımızı vermeliyiz.