Mobil Teknolojiler Lojistik Sektörünü Dönüştürüyor

Mobil Teknolojiler Lojistik Sektörünü Dönüştürüyor

TIRPORT’la ‘lojistik firmalarında dijitalleşme dönemi’ başlıyor…

Türkiye’de Lojistiğin Endüstri 4.0 yolcuğunda öncülük yapmaya devam eden TIRPORT; lojistik firmalarına operasyonlarını uçtan uca, gerçek zamanlı ve konum tabanlı yönetmelerine imkân verecek olan yüksek teknolojileri sunuyor.

Ülkemizde faaliyet gösteren 2 bine yakın lojistik firmasına dijital dünyanın kapılarını aralıyor. TIRPORT sayesinde, dijital dünyaya yol alan lojistik firmaları, günlük işlerini yüzlerce çalışan ve onlarca telefon görüşmesiyle yapmak yerine, laptop veya cep telefonlarından birkaç adımda yönetebiliyor. Firma yetkilileri avuçlarının içindeki akıllı telefonlarından anlık olarak, istedikleri yere, istedikleri özelliklerde güvenilir kamyonları TIRPORT Dijital Platformu üzerinden bulabiliyor. Onları adım adım izleyebiliyor.

Türkiye’de taşımanın %92’si karayolu ile yapılıyor

Ülkemizde, nakliyenin %92’si karayolları ile gerçekleştiriliyor. Bu oran ile Türkiye, karayolu taşımacılığında dünya lideri. Türkiye’de her gün yaklaşık 600-900 bin kamyon yeni yük alıyor.

Ülke geneline yayılan bu denli büyük bir operasyonun yönetimi, lojistik firmaları tarafından her gün, olağanüstü bir efor harcanarak yönetilmeye çalışılıyor. Oysa, şuan dünyanın gündeminde olan Uberizasyon Akımı (Hizmetlerin UBER örneğinde olduğu gibi gerçek zamanlı ve lokasyon tabanlı dijitalleşmesi) sayesinde, lojistik sektöründeki iş süreçleri, birkaç adım ile cep telefonları, tabletler ve bilgisayarlardan yönetilebiliyor.

Lojistik sektörü, TIRPORT’la Endüstri 4.0 evrimi yaşıyor…

Sayıları 2 bini yakın lojistik firmaları, istisnasız her gün, kendi bünyeleri dışındaki binlerce “güvenilir” şoför ve araca ulaşabilmek ve günlük sevkiyatlarını “sorunsuz” yönetebilmek için insan üstü bir efor sarf etmektedir. Çünkü, her gün 900 bine varan kamyonun yük aldığı sektörde, lojistik firmalarındaki “Özmal” adını verdiğimiz kendine ait kamyon sayısı %5’lerin altında. Yani yollardaki kamyonlardan 20 kamyonun 19’u şahıslara ait. Kamyonculuğun ekmek teknesi olduğu bir ülke konumundayız.

Bu nedenle de lojistik firmaları, binlerce bireysel kamyonu (güvenlik araştırmalarından geçmiş ve onaylı) kendi havuzlarında hazır tutmaya çalışmaktadır. Her birisi kendi çapında maddi-manevi büyük eforlar sarf ederek havuzlarını dinamik tutmaya gayret etmektedir.

TIRPORT’un ortaya koyduğu konum tabanlı akıllı teknolojilerle, lojistik operasyonlarının daha hızlı ve etkili yapılmasına olanak sağlanıyor. İş sürecinin her kademesinde, ciddi bir tasarruf göze çarpıyor.

TIRPORT’a üye olan kurumsal firmalar (Nakliye/Lojistik Firmaları vb.), artık TIRPORT CRM & ERP teknolojileriyle, hem kolay, hem de güvenilir bir operasyon yönetimi yapabilecektir. Tüm operasyonlar, kişiselleştirilmiş gösterge panellerinden anlık olarak izleyebiliyor.

Sektörün önde gelen markaları lojistik operasyon yönetiminde TIRPORT’un teknolojilerinden istifade etmeye başladılar.

TIRPORT, 2020 yılında günlük 20 Binin üzerinde nakliye operasyonunu yöneterek sadece Türkiye’de değil, Avrupa’da da liderliğe oynamayı hedeflemektedir.