Lojistiğin Geleceğini Şekillendiren TIRPORT Lojistik Firmalarını Teknoloji ile Buluşturuyor

Lojistiğin Geleceğini Şekillendiren TIRPORT, Lojistik Firmalarını Teknoloji ile Buluşturuyor

Her gün yüzbinlerce kamyonun yük aldığı ülkemizde lojistik Firmalarındaki ÖZMAL adını verdiğimiz kendine ait kamyon sayısı %10’ların çok altında.

Bu durum lojistik operasyonun yönetimini de ciddi boyutlarda güçleştirmektedir. Çünkü bir tarafa önemli teminatlar verilerek alınan nakliye ihalelerinin lojistik firmalarına yüklediği maddi ve operasyonel sorumluluklar, diğer tarafta da sistemde kullanılan takviye kamyonların yarattığı kontrol riski operasyonu daha da kritik hale getirmektedir.

Türkiye’de sayıları 2 Binin üzerinde lojistik firması, istisnasız her gün, kendi bünyeleri dışındaki yüzlerce “güvenilir” şoför ve araca ulaşabilmek ve günlük sevkiyatlarını “sorunsuz” yönetebilmek için sıra dışı bir efor sarf ediyorlar.

Örnek vermek gerekirse, günlük 2 bin yükleme yapan büyük bir lojistik firmasının kendine ait 400 adet kamyonu olduğunu farz edin. Bu grup günlük 2 bin yükleme olan operasyonu sürdürebilir bir şekilde çevirebilmek için envanterinde en az 14-15 bin onaylı ve kayıtlı kamyon bulundurmak zorundadır. Hem de her an göreve hazır, güvenilir, vs. Bu kategorideki bir firma sadece Türkiye’de yeni güvenilir kamyonlar bulabilmek için nakliye sitelerinde onlarca adam bulundurur. Ciddi maliyetlere katlanır.

Operasyon ise Türkiye’de klasik anlamda ağırlıkla gerçek kişiler ve telefon trafikleri üzerinden yürür.

Lojistik sektörü, mobil teknolojilerle destekli, gerçek zamanlı ve konum tabanlı lojistik operasyon yönetimine TIRPORT’la kavuşuyor.

TIRPORT’a üye olan kurumsal firmalar (Nakliye/Lojistik Firmaları vb.), artık operasyon yönetimlerini TIRPORT CRM& ERP teknolojileriyle giydiriyor.

Örneğin; Lojistik Firmaları operasyonel süreçlerini ve yollardaki kamyonları telefon aralamaları ile takip etmekten kurtuluyor. Kendilerine özel TIRPORT Kurumsal Ekranlarından tüm operasyonlarını izleyebiliyor:

Yükünün ne zaman ve nereden alındığını,
Yüke ait tüm irsaliye, fatura vb. dokümanların dijital hallerini,
Nakliye yapan kamyonların anlık olarak yolda nerede olduğunu,
Yükünün yoldaki gecikme durumunu,
Yükün ne zaman hedefe varması gerektiğini,
Gerektiğinde şoföre nasıl ulaşabileceğini,
Müşteri bazında nakliye süreçlerinin ne durumda olduğunu,
Teslimat süreçlerinin beklenene uygun olarak yapılıp yapılmadığını,
Kendileri ile sözleşmeli çalışan proje bazlı lojistik firmalarının canlı ve gerçek zamanlı performanslarını anlık, günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak izleyebilecekler, başkalarıyla kıyaslayabileceklerdir.

TIRPORT’un Üye Nakliye/Lojistik Firmalarına Sağladığı Avantajlar:

Geleneksel lojistik operasyon yönetim sisteminin telefon trafiğine ve maillere dayalı klasik iş yapısına son verir. Dijital platform desteği ile yük bilgilerini pratik bir şekilde sisteme girebilirler, yüklere uygun araç ve güvenilir ve müsait şoförlere ulaşabilirler.
Her firmaya özel kişiselleştirilebilen TIRPORT Operasyon Yönetim Ekranlarından, yükün ne zaman ve nereden alındığını, yolda anlık olarak nerede bulunduğunu, yükün yoldaki olası olası gecikme durumunu ve ne zaman hedefe varması gerektiğini görebilir, canlı olarak takip edebilir, kayıt altına alabilir, geçmiş kayıtlara istediği zaman ulaşabilir.
TIRPORT Dijital Platformu üzerinden ihtiyaç duyduğu yer ve zamanda, ihtiyacına uygun nitelikte kamyon bulabilir, “Performans Sistemi” ve “Online Güvenlik Araştırması” sayesinde aradığı güvenilir şoförlere ulaşabilir.
Sektörde belirli hatlarda gerçekleşen reel taşıma fiyatları konusunda haberdar olur.
TIRPORT 3D Yükleme Simülatörü sayesinde depodan, limandan ya da fabrikadan yüklenecek yükün hangi tip kamyon ve kasalara sığabileceğini 5 dk. içinde simüle (önceden 3D olarak görebilme) edebilir.
Yükleme durumunu bir yetkili ekrandan izleyebilir, gelişmelerden ve aksaklıklardan anında “anlık iletiler” ile haberdar olabilir.
Arzu edilirse, TIRPORT güvenli ödeme sistemini kullanarak süreci yönetebilir.
TIRPORT’un anlaşmalı olduğu Petrol Ofisi istasyonlardan indirimli akaryakıt alabilir.
Nakliye Firmasının hizmet verdiği müşterilerinin taşımalarını ayrı ayrı gerçek zamanlı dijital haritadan izleyebilir.
Gerçekleşen tüm taşımaların geçmişe yönelik bilgilerini sistemde muhafaza edebilir. Taşıma ile ilgili tüm prosesleri (İrsaliyeler, faturalar dahil) kayıt altına alabilir.
Sisteme üye hizmet sağlayıcılar ile kazan-kazan ortamları oluşturabilir, “Dönüş Yükü” yaratma konusunda TIRPORT platformunun gücünden yararlanabilir.
Uygun akıllı parsiyel eşleştirmeleri ile lojistik maliyetleri düşürerek kamyoncusunun da daha fazla kazanmasını sağlayabilir.
Her türlü sorunda 7/24 TIRPORT Çağrı Merkezinden (0850 T I R P O R T) destek alabilir.