Dünya Devi Kalmar Global “Kargo Taşımacılığı 2060 Vizyonu”nu Yayınladı

Dünya Devi Kalmar Global "Kargo Taşımacılığı 2060 Vizyonu"nu Yayınladı

Kalmar “Port 2060” vizyonunu revize etti ve 2060 yılında kargo elleçlemenin sürdürülebilir geleceğinin nasıl olacağını gösteren yeni bir video yayınladı.

Kalmar‘ın 2060 yılı vizyonuna göre, data, dünya ticaretini daha verimli, güvenli ve sürdürülebilir bir hale getirerek işleyiş biçimini temelden değiştirecek. İnsanlar, tüketici taleplerinin lojistik ve kargo elleçleme endüstrisini tetiklemeye devam ettiği küresel bir ekosistemin parçası olan akıllı şehirlerde yaşayacaklar.

Strateji ve gelişim birimi genel müdür yardımcısı Frank Kho bu vizyondan “2060 yılında, hizmetlerin daha verimli ve kişiselleştirilmiş olacağına inanıyoruz. En sevdiğiniz çekilmiş kahve gibi özel ürünler doğrudan yerel bir üreticiden sipariş edilebilir olacak. Ürünler, taşınan ürünleri ve varış noktalarını bilen akıllı konteynerlerde dünya genelinde hızla hareket edecek. Her şey otomatik ve yüksek verimli olacak” şeklinde söz ediyor.

Kalmar’ın geleceğe bakışında, terminallerin küresel değişim noktaları olarak hareket eden tam bir lojistik ekosistem olacağı öngörülüyor. Tüm limanlar otomatik olarak ve sıfır karbon emisyonu ile yenilenebilir enerji üzerinde çalışacağı, sürekli öngörücü bakım çalışmaları ile her şeyin her zaman sorunsuz çalışmasının sağlanacağı ve bu şekilde big data’nın toplumun tam yararına kullanılacağı düşünülüyor. Bu şekilde, insan deneyimi ve bilgisi ile birleştirilen yapay zeka, son derece karmaşık problemleri çözmemize yardımcı olacak, insanlar hiç olmadığı kadar birbirlerine bağlı olacak ve yeni dijital teknolojiler, dünya çapında milyonlarca hayatı olumlu etkileyecek olan farklı iş birliği, birlikte üretim ve yenilik biçimlerinin ortaya çıkmasını mümkün kılacak.

Port 2060 girişimi, liman endüstrisinin geleceği hakkında tartışma başlatmak için 2011 yılında kuruldu. Bir dizi makale, blog yazısı ve konferans sunumu ile Kalmar, yüzüncü yılına yaklaşan konteynerleşmeye ilişkin sorun ve çözümleri öngörmeyi hedeflemiştir.

Kalmar’ın pazarlama ve iletişim departmanı başkan yardımcısı Maija Eklöf bu vizyonu “Müşterilerimizin ve ortaklarımızın geleceğe hazırlanmalarına ve yeni teknolojiler ve yenilikleri benimsemelerine yardımcı olabilecek konuları etkin bir şekilde üstlenerek bunları teşvik etmek ve kargo taşımacılığının geleceği konusundaki tartışmayı sürdürmek istiyoruz” sözleriyle özetliyor.

Kaynak: KalmarGlobal