Dönüş Yükü Bulamayan Türk İhracat TIR’ları Boş Dönüyor

Dönüş Yükü Bulamayan Türk İhracat TIR'ları Boş Dönüyor

Yılın ilk altı ayı için Uluslararası Nakliyeciler Derneği’nin (UND) açıkladığı istatistiklere göre ihracat taşımalarında yüzde 8’lik bir artış gerçekleşti. Bu artış tek yönlü bir ticaretin sonucu olduğundan, ihracat TIR’ları için dönüş seferi yükü bulmak daha zor bir hal aldı. Ocak-Haziran ayları arasında gerçekleşen 600 bin ihracat seferinin 450 bini ülkeye boş olarak döndü. Yüzde 11’lik bir artış yaşanan boş dönüşlerle ilgili olarak, UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, navlunların düşmesinin ve ihracatçıların maliyetlerinin azalmasının taşıma miktarlarının dengeli hale gelmesine bağlı olduğunu söyledi.

İhracat yapılan bölgelerin geneline bakıldığında Orta Doğu, ilk 6 ayda yüzde 15 ile en büyük artışın olduğu bölge olmaya devam ediyor. Ülkeler bazında ihracat artış miktarları değerlendirildiğinde ise yüzde 33 ile Belarus listenin başında geliyor. İhracat artışı oranlarında Belarus’u yüzde 22 ile İran ve yüzde 16 ile İspanya izliyor. Avrupa’ya yapılan ihracat miktarlarında yüzde 2’lik artış görülürken, Almanya ihracatımızda ise yüzde 2’lik bir düşüş görülüyor.

Geçen yılın Ocak-Haziran dönemine kıyasla 2017’de Türk ithalat taşımaları sayısı yüzde 15 artış göstererek 221 bin sefere ulaştı. Ülkemiz üzerinden gerçekleştirilen transit taşımalar ise yine geçen yıla oranla yüzde 22’lik bir artış gösterdi. Sayısı 30 bini bulan transit seferlerimiz ile en yoğun olarak Irak ve İran’a sonrasında ise Gürcistan ve Azerbaycan’a taşıma gerçekleştiriliyor.

Kaynak: LojiPort