Dijital Freight Forwarder’ların (DFF’ler) Yükselişi

Dijital yük taşımacılığı, gönderilerin takibini ve yönetimini daha verimli ve kolay hale getirerek lojistik sektörünü dönüştürüyor. Dijital nakliye firmaları, bir nakliye firmasının görevlerinin çoğunu otomatikleştirerek müşterilerine gönderilerinin gerçek zamanlı takibini, gerçek zamanlı raporlama ve Teslimat Kanıtlarının (POD) yanı sıra tedarik zincirlerini daha etkili bir şekilde yönetmelerine yardımcı olabilecek bir dizi başka veriye erişim sağlayabilir.

Dijital nakliye firmaları, müşterilerine daha verimli hizmet sunmanın yanı sıra, teknolojinin gücünden yararlanarak rekabetçi fiyatlar da sunabilmektedir. Dijital nakliye firmaları, trendleri belirlemek ve nakliye rotalarını optimize etmek için verileri kullanarak müşterilerine nakliye maliyetlerinde önemli tasarruflar sunabilir.

Dijitalleşme popüler bir terim olsa da, birkaç temel faydaya ayrılabilir:

  • Nakliye için anında veya çok hızlı fiyat teklifleri
  • Takip kolaylığı
  • TIRPORT gibi bir SuperApp kullanarak herhangi bir yük sahibi şirketle iletişim kurmanın kolay bir yolu
  • Güvenli ve hızlı ödeme
  • Ellerindeki kamyon ağını daha iyi kullanmak için Yapay Zeka (AI) destekli araçlar da dahil olmak üzere çeşitli sistemlerin kullanılması.

Avrupa karayolu taşımacılığı pazarı, kıta genelinde faaliyet gösteren çok sayıda küçük ve orta ölçekli işletme nedeniyle en büyük şirketlerin çok az pazar payına sahip olduğu (%5’ten az) çok parçalı bir pazardır, dijital nakliye firmaları daha küçük oyuncuları geniş bir kamyon ağıyla birleştirerek pazarı bozabilir. Eurostat verilerine göre, 2021 yılı sonunda Avrupa Birliği’nde (AB) kayıtlı yaklaşık 600 bin karayolu taşımacılığı şirketi vardı ve bu da pazarın ne kadar parçalı olduğunu gözler önüne seriyordu.

Lojistik sektörü gelişmeye devam ettikçe, dijital nakliye şirketlerinin işletmelerin tedarik zincirlerini daha etkili bir şekilde yönetmelerine yardımcı olmada giderek daha önemli bir rol oynaması muhtemeldir. Gerçek zamanlı takip ve veriye dayalı içgörüler sağlama becerileriyle dijital nakliye firmaları, işletmelerin zamandan ve paradan tasarruf etmelerine ve genel operasyonlarını iyileştirmelerine yardımcı olabilir.