Azerbaycan’dan Bir Kamu Hizmeti Harikası: ASAN Xidmət

Azerbaycan’dan Bir Kamu Hizmeti Harikası: ASAN Xidmət

Bilgi çağını yaşadığımız bugünlerde, vatandaşın hayatını kolaylaştıran teknolojiler ve hizmetler dikkat çekiyor. “E-Devlet” uygulamaları bütün devletlerin yatırım yaptığı konuların başında geliyor.

Son 10 yılda hızlı bir gelişim gösteren, kültürel kimliğini modern mimariyle entegre ederek yenileyen kardeş ülke Azerbaycan, E-Devlet uygulamaları ve kamusal hizmetlerde de farkı yaratan inovatif çözümlerle kendini gösteriyor.

Geçen hafta nüfusu 10 Milyon sınırını geçen bu genç ülke geleceği teknolojide ve yaşam kalitesinde arıyor.

Bu konuda en dikkat çeken uygulama “ASAN Xidmət” adıyla karşımıza çıkıyor. Dünyada emsali olmayan, batı devletlerinin bile erişemediği bir kamu hizmet seviyesi Azerbaycan’da güçlenerek büyüyor, bu yapı birçok gelişmekte olan ülkeye de rol-model olarak esin kaynağı oluyor. Rusya bile bu hizmeti modelleyerek kendi ASAN’larını kurmaya başlamış, 15’in üzerinde ülke bu yapıyı kurmak için Azerbaycan Hükümeti ile anlaşmalar imzalamış.

Peki Nedir Bu ASAN Xidmət?
“ASAN” Azerbaycan Türkçesinde `Kolay` anlamına gelmektedir. ASAN Xidmət, hayatı kolaylaştıran hizmet demektir.

  • Bir işinizi halletmek için farklı yerlerdeki devlet dairelerine gitmek zorunda kaldınız mı?
  • Bir devlet kurumuna girdiğinizde derdinizi rahat ifade edebiliyor musunuz?
  • Kapı kapı dolaşmak zorunda kalıyor musunuz?
  • “Acaba şu işimi nereden halledebilirim?!” diye kurum kurum dolaştığınız anlara ne demeli?
  • Prosedürlerin sizi çıldırttığı anlar oluyor mu?! (Git şu bankaya şu kadar tutarı yatır, o dekontu şuraya teslim et, son formu bize teslim et, sonra da gel al, vs.)

ASAN Xidmət tam olarak bu sorunlara çözüm buluyor. Azerbaycan Hükümetinin devrim niteliğindeki ASAN Xidmət merkezleri tüm bürokratik/angarya işlerin ne denli bir hızla ve mükemmel bir şekilde çözülebileceğini görmeniz açısından müthiş bir çözüm ortaya koyuyor.

Düşünün ki devlete ait ASAN Xidmət adı verilen, dışarıdan bir AVM’yi andıran modern bir binaya giriyorsunuz ve aklınıza gelebilecek tüm resmi devlet kurumları içeride korner olarak sizi bekliyor. Sadece devlet kurumları mı? Halk ile doğrudan ilişkisi olan özel kurumlar da orada. Noterinden fotoğrafçısına, gümrükçüsüne, seyahat şirketine, kafelerine hatta banka kornerlarına varıncaya kadar orada yer alıyor. Elektrik, doğalgaz, telefon, vergi, trafik cezası vb. ödemeler buralardan yapılabiliyor. Çocuklar için oyun alanları bile düşünülmüş. Kapıdan girişte güler yüzlü ASAN gönüllüleri sizi karşılıyor, hemen etrafınızı sarıyor. Bir vatandaş olarak bu ilgi sizi şımartıyor, insan olarak adeta gönlünüz okşanıyor…

Bakü’de 15 tane ASAN Xidmət Merkezi var. Yine mahallelere giden ve yerinde mobil hizmet sunan ASAN Xidmət Otobüsleri de mevcut.
Sosyal devlet için emsalsiz bir hizmet modeli geliştiren ve bunu 4 yıldır geliştirerek hayatın bir parçası haline getiren kardeş ülke Azerbaycan’ı yürekten tebrik ediyoruz.

Azerbaycan’dan Bir Kamu Hizmeti Harikası: ASAN Xidmət
Tüm insanlığa Rol-Model olabilecek bu harika kamu hizmet yapısı, E-Devletin modern bir hizmet binası içine yerleştirilmiş fiziki bir modeli gibi.

Sadece gelişmekte olan ülkelere değil, gelişmiş ülkelere bile rehberlik edebilecek kadar mükemmel tasarlanmış bir hizmet modeli.

Yolun açık olsun Azerbaycan…

Azerbaycan’dan Bir Kamu Hizmeti Harikası: ASAN Xidmət