Uber Freight’ın Güçlü Rakibi Convoy’un Yatırımcılarından Khosrowshahi, Uber’in Yeni CEO’su Olmaya Hazırlanıyor

Uber Freight'ın Güçlü Rakibi Convoy'un Yatırımcılarından Khosrowshahi, Uber'in Yeni CEO'su Olmaya Hazırlanıyor

Uber yönetim kurulu Travis Kalanick’den boşalan CEO koltuğu için gezi ve yolculuk planlama şirketi Expedia’nın CEO’su olan Dara Khosrowshahi ile görüşmelere başladı. Yeni CEO’nun Uber’in Mayıs 2017’de faaliyete geçen yük hizmetleri kolu Uber Freight’ın güçlü rakibi Convoy’da yatırımları bulunuyor. Convoy’un ilk yatırım turunda 2.5 milyon USD’lik bir yatırım yaptığı bilinen Dara Koshrowhshahi bugüne kadar tüm kilometre taşlarında Convoy’a olan desteğini açıkça gösterdi.

2015 yılında kurulan Convoy, geçtiğimiz temmuz ayında Y Combinator yatırım turunda aldığı 60 milyon USD yatırımla imkanlarını genişletmeyi sürdürüyor. İlk yatırım turundan sonra Khosrowshahi Convoy’a herhangi bir yatırım yapmazken, kendisinin kuzenleri olan Ali ve Hadi Partovi ise son turda da yatırımlarını sürdürdü.

Uber Freight, Uber’in Otto isimli kendi kendini kullanabilen kamyonlar geliştiren start-up’ı bünyesine katmasıyla hız kazandı. Uber, Ağustos 2016’da 680 milyon USD karşılığında Otto’yu satın aldığında şirket araç platformu üzerindeki çalışmalarını hayata geçirmeye başlamıştı. Uber, aktif olarak çalışmalarını sürdüren Otto aracılığı ile, yük araçlarının otonom hale gelmesi teknolojisini kendi yük ve yük taşıyan tarafları bir araya getireceği lojistik platformuyla senkronize olarak kullanmayı hedefliyor.

Uber’in bugüne kadar aldığı yatırımlar 13 milyar USD’ye yaklaşırken, şirketin güncel değeri 69 milyar USD olarak gösteriliyor.

Kaynak: Recode