Uber Freight Gerçekleştirdiği Su Sevkiyatı ile Lojistiğin Dijital Geleceğine İşaret Ediyor

Uber Freight Gerçekleştirdiği Su Sevkiyatı ile Lojistiğin Dijital Geleceğine İşaret Ediyor

Harvey Kasırgası sona erdiğinde, Niagara Şişeleme isimli içme suyu tedarik şirketi, Teksas’taki yakın alanlarda ihtiyaç duyan kişilere şişelenmiş içme suyunu kısa zamanda ulaştırmak zorundaydı. Niagara’nın taşımacılık ve müşteri hizmetleri başkan yardımcısı olan Brian Reed süreçten, “zor olabilecek her şey zordu,” diye bahsetti. 1 Eylül Cuma günü, Niagara 4.8 milyon şişe suyu 127 kamyon ile taşınacak şekilde göndermeye hazırdı. Sorun, Teksas’ta kasırganın ardından ve işçi Bayramı haftasonunun başlangıcında, bu yükleri geç bir cuma öğleden sonrasında taşıyacak araçları bulmaktı.

Reed durumla alakalı olarak; “Sevkiyatlarımız 7/24 gerçekleşiyor, ama cuma günleri akşam saatlerinde yüklerimizi taşıyacak kapasiteyi temin etmeye çalıştığımızda ortalık çok sessiz oluyor. (Niagara, Los Angeles’ın doğusunda “Inland Empire” California’da bulunuyor). Büyük lojistik hizmet sağlayıcılarımız var, ancak o anda bizim için kamyon bulabilecek insan sayısı çok azdı. Cumartesi sabahı müsait bir zaman ama öğle saatlerine kadar bu kapasiteye de erişmek mümkün olmayacaktı” diye konuştu.

Sorun dar bir kamyon pazarı ile daha karışık bir hale geliyor. Bu yıl sonbaharda taşıma kapasitesi bulmak 2016’ya kıyasla daha zor ve pahalı bir durumda. Eylül başlarında Harvey ve Irma Kasırgalarının taşımacılığın en yoğun dönemine denk gelmesiyle birlikte spot pazar taşıma fiyatları iki haneli artış oranları ile yükseldi.

O cuma günü için Reed; “normal kapasitemiz ortadan kaybolunca kendimizi pencerenin kenarında beklerken bulduk” diye konuştu. Buna rağmen, şirket, en yeni lojistik ortaklarından, Nisan ayında hayata geçirilen mobil uygulama tabanlı pazar yeri Uber Freight’a yönelerek 127 kamyonluk yükün tamamını hızlıca göndermeyi başardı. Yük, sevkiyatı için Uber Freight’in çekirdeği konumunda olan küçük lojistik firmaları ve bağımsız şoförler tarafından saatler içinde sağlandı.

Bu durum Uber’in yük broker’lığı pazarında kendi potensiyeli ile alakalı şüpheci tutumuna son vermesi gerektiğinin bir kanıtı olarak görülüyor. Niagara’nın yüklerini Uber Freight ile spot pazara açmasıyla ilgili olarak Uber Freight direktörü Bill Driegert; “Bu yüklerin bir kaç dakika içinde tahtadan indiğini görmek büyülü bir şeydi. Harvey Kasırgası sırasında yaşadığımız şey, platformumuzun birçok operatör için zorlu zamanlarda ölçeklendirme ve ek kapasitelere erişebilme imkanı sağlaması ile ne kadar değerli olacağının görüldüğü bir durumdu. Bu durum ile meydana gelebilecek durumların potansiyelini ilk kez görmüş olduk.” diye konuştu.

Olay teknolojinin lojistik ve yük broker’lığı endüstrisindeki artan önemini ayrıca vurguluyor. Ve kurulu lojistik şirketleri de dahil olmak üzere pazarda rekabet eden tüm aktörleri, yük veren ve yük taşıyan iletişimini hızlandırmaya yardımcı olan, yük bulma ve taşıma maliyetlerini azaltan bu dijital platformlara gereken önemi vermeye zorluyor.

Kaynak: JOC