SRC Belgesi Artık e-Devlet’ten Dijital Olarak Alınabilecek

SRC Belgesi Artık e-Devlet’ten Dijital Olarak Alınabilecek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ticari araç sürücülerinin bazı durumlarda 45 güne kadar uzayabilen SRC belgesi alma işleminin artık e-Devlet Kapısı‘ndan 5 dakikada gerçekleştirilebileceğini belirterek, ‘SRC belgesi alma ücreti de 40 liradan 20 liraya düşürüldü.’ dedi. Bakan Arslan, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, ticari araç sürücülerin almak zorunda oldukları SRC belgesine ilişkin yeni uygulamayı anlattı.

Bakanlık ile Gazi Üniversitesi arasında 23 Temmuz 2010’da yapılan protokolün, karşılıklı görüşmelerle iptal edildiğini anlatan Arslan, SRC belgesiyle mevcut mesleki yeterlilik belgelerinin “doğrulanabilir belge” olarak düzenlenmesinin 8 Ocak 2018 itibarıyla e-Devlet Kapısı’ndan yapılmaya başlandığını bildirdi.

Bu hizmetle geçerli mesleki yeterlilik belgesi (ODY-ÜDY) olan yaklaşık 3 milyon kişinin, istediği zaman,istediği anda kartının doğrulanabilir belgesini oluşturabileceğine dikkati çeken Arslan, böylece yıllık 3 milyon liralık posta maliyeti ve 1 milyon liralık kart basım maliyeti de dahil, toplamda 4 milyon liralık tasarruf sağlanacağını bildirdi.