Nijeryalı Lojistik Startup’ı Kono360’a Goldman Sachs’tan 30 Milyon USD Yatırım

Nijeryalı Lojistik Startup’ı Kono360’a Goldman Sachs’tan 30 Milyon USD Yatırım

Lojistik Yönetimini dijitalleştiren teknoloji startupları dünyada yayılmaya devam ediyor. Nijerya’da 2017 yılında hayata geçen, Niyerja’nın yanında tüm Afrika’da büyümeyi hedefleyen Nijerja orjinli Kobo360, dünyanın önde gelen yatırım fonlarından Goldman Sachs’ın dikkatini çekmeyi başardı.

Golman Sachs yeni açıkladığı bu yatırım ile gelişmekte olan ülkelerdeki gelecek vaad eden lojistik teknolojilerine yatırım yapmaya devam ettiğini gösterdi. Seri A yatırımı olarak Kobo360’a 20 Milyon USD yatırım yaptı. Goldman Sachs Brezilya’dan çıkan ilk unicorn olma yolunda ilerleyen CargoX’e de 2016’da yatırım yapmıştı.

Kobo360 eş zamanlı olarak Nijerya Ticari bankalarından da 10 milyon USD tutarında işletme sermayesi fonlaması aldı.

UBER benzeri iş modeliyle yük verenler ile yük taşıyanları dijital platformda bir araya getiren Kobo360, halen Nijerya’nın yanında Togo, Gana ve Kenya’da da faaliyet gösteriyor ve 10 ülkeye yayılmayı hedefliyor.

Bünyesinde 10 binin üzerinde kamyoncu üyesi olan platform Honeywell, Olam, Unilever, Dangote and DHL gibi global gruplara hizmet veriyor.

Kobo360 30 milyon USD’ı bulan fon ile dijital altyapısına yatırım yapacak, 10 ülkede operasyon ağını genişletecek ve blockchain altyapısı ile desteklenecek yeni nesil ödeme sistemi tasarlayacak.

Detaylar için haber linkini tıklayınız: https://techcrunch.com/2019/08/14/nigerian-logistics-startup-kobo360-raises-30m-backed-by-goldman-sachs/

https://www.kobo360.com/NG/tr/