Lojistik Yönetimi Hızla Dijitalleşiyor

Türkiye’de yük taşımasının %90’ı karayollarıyla yapılıyor. 2023 itibariyle yollarımızda 930 bin civarında 16 ton ve yukarısı tonaja sahip kamyon var. Bunların yaklaşık 550 bini ticari yük taşıması yapıyor.

Ticari yük taşıması yapan kamyonların ise %85’i şahıslara ait kamyonlar. 460 bin civarında kamyon/TIR şahıslara ait. TIRPORT 2023Q1 verilerine göre bir kamyon yükle ortalama 436 km. yol alıyor. Ortalama navlun bedeli 12.500- 13 bin TL aralığında seyrediyor.

Türkiye’de ticari yük taşıma yeterliliğine sahip SRC belgeli kamyoncu sayısı 1,2 milyon.

Kamuoyunda Çok İyi Bilinmeyen En Çarpıcı Konu

Günlük ortalama 460 bin kamyonun yük aldığı Türkiye’de lojistik firmaların üstlendiği “kontratlı taşıma” hacmi sadece günlük 150 bin kamyon civarında. Kontrat lojistiği hacmi 3 yıldır düşme eğiliminde. Günde 300 bin kamyonluk FTL taşıma tamamen spotta gerçekleşiyor. kontrat lojistiği yapan 8 bine yakın irili ufaklı lojistik firması var. Bunların filolarında kendilerine ait kamyon oranı %10 değil. Birçoğunun özmal oranı %5’in altında. Türkiye’nin en büyük 15 lojistik firması toplamda günlük nakliye pazarında %6 pay alabiliyor. Pazar son derece dağıtık.

Bir zamanların kontrat lojistiği, gelişen dijital teknolojiler ve TIRPORT, TruKKer gibi güçlü dijital forwarderların devreye girmesiyle yeni bir boyuta dönüşüyor. 110 bini aşkın üye kamyoncusu ile TIRPORTgünlük 4.500’ün üzerinde taşımaya izleme ve gerçek-zamanlı, konum-tabanlı raporlama hizmeti veriyor. DSV – Global Transport and Logistics, DB Schenker gibi forwarder’lara kamyon tedarik ediyor, Henkel, HeidelbergCement, KWS Group, Tatko Lastik, Kale Endüstri Holding gibi çok sayıda gruba izlenebilirlik ve bizzat lojistik çözüm ortağı olarak hizmet veriyor.

Diğer taraftan, siparişle üretim yapan, üretimi tamaladığında müşterisine sevk eden binlerce KOBİ’nin güvenilir kamyonlara ulaşması ve yüklerini güvenle müşterilerine ulaştırmasında yeni nesil lojistik çözüm ortağı olarak yer alıyor.

www.tirport.com ‘dan teknolojilerimize yakından göz atmanızı, tamamen “ücretsiz” olarak bizi deneyimlemenizi, lojistik çözüm ortağı olarak TIRPORT’u tercih ederek, geleceğin lojistik dünyasında önden yer almanızı öneriyoruz.