Karayolu Taşımacılığı Raporu (Ocak-Temmuz 2020)

TIRPORT Karayolu Taşımacılığı Raporu Oca - Tem 2020

Türkiye’de taşımanın %90’ı karayollarıyla yapılmaktadır. Sayıları 850 bini bulan kamyonlarla yollarda her gün 450 bin kamyon yük alıyor.

Türkiye’de Karayolu Taşımacılığında Her Gün 1 Milyar TL dönüyor…
Türkiye’de günde yaklaşık 450 bin kamyon FTL taşıma yapılıyor. Aylık FTL taşıma hacmi 13.5 milyon kamyonun üzerinde. 850 Bin kamyonun yollarda olduğu ülkemiz Avrupa’nın en büyük kamyon pazarına sahip. 1.2 milyon SRC belgeli kamyon şoförü ekmeğini doğrudan taşımacılıktan yiyor.

TIRPORT’ın 2020 İlk 6 Ayı Verilerinde Göze Çarpanlar

Lojistik sektöründe Türkiye’nin lider dijital platformu olan TIRPORT’ta 2020 yılı ilk 6 ayı içinde toplam 297.657 kamyon taşıma yapıldı. 6 aylık verilere göre bir kamyon sefer başına ortalama 282 km. yol yaptı. Türkiye’de kamyon trafiğinin en yoğun olduğu, navlun fiyatının ise en düşük seyrettiği aks İstanbul-Adana hattı oldu. En yüksek navlun fiyatları İstanbul-Hakkari, İstanbul-Diyarbakır hatlarında gerçekleşti, zaman zaman 7 bin TL görüldü. Kamyon trafiğinin en yoğun olduğu hatlar, İstanbul-Ankara ve Ankara-Adana/Mersin hatları oldu.

Türkiye’de kamyoncuların dönüş yükü bulmak için en fazla bekledikleri ya da yük almadan dönmek zorunda kaldıkları illerin başında, Rize, Diyarbakır, Hakkari, Şırnak, Trabzon geliyor. Eğer kamyoncu beklemeyi tercih ederse, yük için bekleme süresi 3.5 günü bulabiliyor. En hızlı dönüş yükü bulunabilen illerin başında Mersin ve Adana geliyor. Diğer ilginç bir veri de Bursa çıkışlı Kocaeli, Sakarya, Gebze, Balıkesir ve İstanbul hatlarında. Bu hatlardaki navlun ücretleri, anlık arz ve talep durumlarına göre haftadan haftaya +/- %50’nin üzerinde değişiklik gösterebiliyor.

Büyük rekabetin yaşandığı Türkiye yollarında kamyoncu için ekmek aslanın ağzında. Kimsenin dönüş yükü garantisi yok. Kamyoncunun çilesi yaz-kış bitmiyor.

Covid-19’a rağmen kamyoncu için hayat bir türlü eve sığamadı :((

%90’ı vergi borcu altında ezilen, birçoğunun aylık bin EUR’un üzerinde kredi taksiti ödediği sektörde, aylık 8–9 seferin altında bir performans kamyoncuyu maddi olarak zora sokuyor!

Karayolları Genel Müdürlüğü(KGM) resmi verilerine göre, deniz ve demiryollarının gelişmediği ülkemizde taşımanın %90’ı karayollarıyla yapılıyor. SRC Belgeli 1.2 milyon kamyon şoförü 850 bin kamyon ile yollarda.

Türkiye’de 8.000’in üzerinde lojistik/nakliye firması faaliyet gösteriyor. Çoğunluğu önde gelen fabrika ve limanların etrafında konuşlanmış 500’e yakın motorlu taşıyıcılar kooperatifinde yaklaşık 80 bin kamyoncu yük bekliyor.

En büyük operasyonu yöneten ilk 20 firma arasında aşağıdaki lojistik firmaları göze çarpıyor:

Netlog, Ekol, Ceva, Alisan, Mars, Horoz, Borusan, Omsan, Arkas, Gökbora, Barsan, Sertrans, Solmaz, Fevzi Gandur, Reysaş, Orkun, Hilal, Kıta, Taha…

Son derece dağınık bir yapıya sahip Türk lojistik pazarında en büyük 5 lojistik firmasının günlük FTL taşıma ortalaması 2.500 kamyon civarında. Yani Türkiye’nin en büyük lojistik firmaları pazarda % 1 bile pazar payı sahibi değiller.

Günde 300 bin kamyon spottan yük alıyor. Sadece spot pazarda günde 500 milyon TL nakit dönüyor…

Günlük 450 bin FTL taşımanın yapıldığı Türkiye’de lojistik firmaları tarafından kontratlı yapılan taşıma hacmi, toplam hacmin sadece üçte birisi seviyesinde, günlük 150 bin kamyon civarında. Kalan günlük 300 bin kamyon taşıma doğrudan spot pazarda gerçekleşiyor. Ambar-Simsar-Kapı önü üçgeninde kapalı bir ekosistemde yürütülüyor. Araç sahibi kamyoncu, nakliye sitelerindeki simsarlar ya da aracı nakliye broker’ları üzerinden yüke göre 100–500 TL komisyonlarla hazır yüklere talip oluyor, yük veren ile basit kontratlarla taşımayı gerçekleştiriyor.

Yollardaki Kamyonların %95’i Bireylere Ait

Son yirmi yıl içinde, kontrat lojistiği yapan büyük lojistik firmaların ÖZMAL olarak tanımlanan kendi filolarının sayısı hızla azaldı. Artan maliyetler ve kontratların ağır yükleri firmaları özmaldan uzaklaştırdı. Birçok büyük lojistik firmasının özmal oranı %5’lerin altına düştü. Öyle lojistik firmaları var ki günlük 2.500 taşıma yapıyor, kendine ait tek bir özmal aracı yok. Herkes kendi kurduğu kamyon tedarik sistemleriyle, garajlardan, kooperatiflerden ve nakliye sitelerinden ilkel yöntemlerle kamyon topluyor.

Türkiye’nin en büyük lojistik firması günlük 3 bin kamyona yakın FTL taşıma yapabiliyor. Bu hacim ile pazarda ancak % 0.7 pazar payı alabiliyor. Özmal oranı %20’lerde, operasyonlarını sağlıklı bir şekilde yürütebilmek için 25–30 bin kamyonluk spot kamyoncu adayını her an ulaşabilmek için portföyünde hazır tutmaya çalışıyor. Hepsi ilave maliyet 🙁

Taşımanın %90’nın karayollarıyla yapıldığı ülkemizde nakliye sektöründe dönen günlük navlun parası 1 milyar TL’nin üzerinde.

Günlük 300 bin FTL taşımanın lojistik firmalarının etki alanlarının dışında, doğrudan spot pazarda gerçekleştiği Türkiye’de, TIRPORT (www.tirport.com) lojistik operasyon yönetimini uçtan uca dijitalleştiriyor. Yük veren ve yük taşıyanlar spot pazarda TIRPORT yükCEPte uygulamasıyla bir araya geliyor. Sektörün tercih edilen ödeme aracı haline gelmeye başlayan elektronik para altyapılı Param TIRPORT KART, yük veren ile kamyoncu arasına “Güvenli Ödeme Aracı” olarak giriyor.

”PARAM TIRPORT Kart Lojistik Sektörünün Yeni Nesil Ödeme Aracı Oldu”

TIRPASS özellikli, Troy logolu yeni nesil Param TIRPORT Kart’lar kamyonculara anlaşmalı akaryakıt istasyonlarda pompada %7’lere varan indirimli akaryakıt imkanı yaratıyor, anlaşmalı istasyon kasalarından navlun ücretlerini peşin olarak tahsil edebilme ve Param anlaşmalı birçok üye işletmeden anında indirimli alışveriş imkanlarından yararlandırıyor.

PARAM TIRPORT Kartla yük sahibi yükünü güvenle TIRPORT kamyoncusuna emanet ediyor, ödemeyi TIRPORT’a yapıyor, kamyoncu ise TIRPORT güvencesiyle malı taşıyor, teslimat belgelerini TIRPORT App üzerinden dijital olarak yüklüyor ve anlaştığı şekilde parasını güvenle alabiliyor.

Türkiye’nin lojistik sektöründeki lider dijital platformu TIRPORT, 2020 ilk 6 ayı sonunda aktif 42 bin kamyoncuya ulaştı. 500’e yakın KOBİ ve nakliye şirketine operasyon yönetimi hizmeti veriyor. Günlük yönettiği FTL taşıma sayısı 2.000’i aştı. 2020 sonunda günlük 4 bin taşımaya ulaşmayı, 2022 sonunda ise günlük 25 bin taşımayı geçmeyi hedefliyor. Hedeflenen 25 bin taşımanın 20 bini lojistik firmalarına ve büyük üreticilerine verilen lojistik operasyon yönetim hizmeti, günlük 5 bin taşıma ise doğrudan spot pazarda TIRPORT üzerinden yerine getirilecek hizmet olarak gerçekleşecek.