Hindistan Kara Yolu Lojistiğinde Verimliliği Nasıl Arttırıyor?

Hindistan Kara Yolu Lojistiğinde Verimliliği Nasıl Arttırıyor?

Hindistan ekonomisinin sürdürülebilirliğinde lojistik sektörü kritik bir önemde. Lojistik tüm ülkeyi kılcal damarlar gibi besliyor, denebilir. Buna bir de Hindistan gibi e-ticaret yapılarının gittikçe çoğaldığı, gelişmekte olan ülke koşulları eklendiğinde lojistik sektörü kendisine daha önce hiç olmadığı kadar alan açılarak büyüyor.

Perakende satış noktalarındaki artış ve müşterilerin yüksek talepleriyle büyüyen pazar, lojistiğin ekonomide hızla yükselmesinin koşullarını yaratıyor. Bu olumlu koşullara rağmen sektörün hala kendi potansiyelini gerçekleştirdiğini söylemek mümkün değil. Bunun başlıca nedeni Hindistan’daki lojistik sektörü giderlerinin global değerlerle karşılaştırıldığında hala yüksek oranlarda olması. Dünya genelinde lojistik giderlerinin tüm maliyete toplamı içindeki oranı %5 iken Hindistan’da bu oran %6 ila %10 değerlerinde seyrediyor.

Hindistan lojistik sektörü üzerine araştırmalar gösteriyor ki yüksek maliyetlerin en önemli nedenleri arasında sektörün akılcı ve modern yöntemlerden uzak yönetiliyor olması. Bu yönetim yapısına bir de sektörünün parçalı ve dağınık alt yapısı eklenince ortaya tahminlerden çok daha yüksek verim kayıpları çıkıyor. Bünyesinde yaklaşık 6 milyon aracın taşıma yaptığı ve toplam değeri 130 milyar USD olan Hindistan lojistik sektöründeki verim kayıpları göz önüne alındığında sektörede geliştirilecek küçük bir iyileştirme bile büyük kazançlara dönüşme potansiyeli taşıyor.

Bu fırsatı gören Delhivery, BlackBuck, Moovo, The Porter, Blownhorn vb. StartUplar Hindistan lojistik sektörünü global ekonomi seviyesine ulaştırmak için kolları sıvamış durumdalar. StartUp’lar verimliliği arttırma çözümünü “Lojistiğin Dijitalleşmesi”nde görüyor. Dijital altyapı ile hızlanarak artan bilgi alışverişi Kamyoncudan Yük Verene sektörün aktörlerini içine alan bir networkün faydalarını tüm ekonomiye kazandırıyor.

Marketteki potansiyeli ve çözümü doğru değerlendiren StartUp’lar hem yerel hem global yatırımcıların da dikkatini çekmiş durumda. Örneğin, Delhivery en son Carlyle Asia Partners’dan 100 milyon USD, BlackBuck’da Sands Capital, Accel ve Flipkart’dan 70 milyon USD yatırım alarak global lojistik dünyasında haber oldular.

Kaynak: iamwire