Dünyanın En Büyük Teknoloji Yatırım Fonu Softbank Parsiyel Dağıtım Startup’ı FlockFrieght’e 500 Milyon USD Değerlemeyle Yatırım Yapmaya Hazırlanıyor

Softbank Parsiyel Dağıtım Startup’ı FlockFrieght’e 500 Milyon USD Değerlemeyle Yatırım Yapmaya Hazırlanıyor

Softbank Vision Fund-1 ile çeşitli teknolojilere 100 milyar dolar yatırım yaptıktan sonra oluşturduğu ikinci 100 Milyar dolarlık fonu Vision Fund-2 ile FlockFreight’e (https://www.flockfreight.com/ ), beraberindeki diğer yatırımcılarla 100 milyon doların üzerinde (113.5 Milyon Dolar) yatırım yapmaya hazırlanıyor. Bu yatırım ile şirketin değerlemesi 500 milyon doları geçiyor.

FlockFreight, artırılmış zeka destekli algoritmalarla parsiyel dağıtımda yenilikçi çözümler üretiyor. Binlerce üretici LTL (Bir kamyondan az, parsiyel) taşımayı tercih ederek müşterilerine uygun maliyetlerle ulaştırmayı hedefliyor. FlockFreight hızlı, güvenli, çevreci ve pratik çözümler sunuyor.

Yıllık 40 milyar dolarlık parsiyel pazarı oldukça dağınık bir görüntü veriyor. FlockFreight geliştirdiği teknolojilerle yük sahipleri ve kamyoncuları bir araya getiriyor, hub’lar yaratıyor, tarafların birbirleriyle konuşabilmelerine ortam sağlıyor.

Flock Freght özellikle küçük şehirlerdeki parçalı yükleri organize etmeye odaklanıyor. Bir kamyona maksimum 7 saat içinde en az iki parçalı yükü organize edebilmeyi hedefliyor.

Bu fonlama öncesinde FlockFreight 70 milyon dolar civarında yatırım toplamıştı. Mevcut yatırımcılar arasında yer alan SignalFire, GLP Capital Partners ve Alphabet Inc.’s GV de bu yatırım turuna Softbank ile birlikte dahil oldular. Volvo Group Venture Capital de ilk yatırımcılar arasında.

FlockFreight, ürettiği karlılığın yanında, sosyal hayatta yarattığı pozitif etkilerle Kaliforniya Eyaletinde “B Corporation” olarak da sertifikalanmıştır.

Kaynak: https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-12-01/softbank-bets-on-logistics-startup-at-500-million-valuation