Convoy Yük Taşımacılığının Uber’i Mi?

Convoy, Yük Taşımacılığının Uber'i Mi?

Dijital yük brokerliği startup’ı Convoy, yük verenleri ve kamyoncuları bir araya getiren bir platform oluşturarak Amerika’daki 800 milyar dolarlık taşımacılık endüstrisini sallamayı hedefliyor. Convoy, Temmuz 2017’de Y Combinator şirketi tarafından yönetilen Seri B yatırım turunda 62 milyon dolar yatırım topladı ve yatırımcılar arasında: Jeff Bezos, Bill Gates, eBay kurucusu Pierre Omidyar, KKR CEO’su Henry Kravis, Reid Hoffman ve Expedia CEO’su Barry Diller bulunmakta. Bu yatırım, Convoy’u Amerika’da en büyük yatırım destekli taşımacılık teknolojisi startup’ı haline getiriyor.

Bir Yük Platformu:

Taşımacılık dev bir endüstri ancak çok parçalı bir yapıda. Yük verenler arasında, Fortune 100 şirketlerinden, küçük ölçekli perakendecilere kadar farklı kapasitede birçok şirket bulunuyor. Öte yandan, Amerika’da yaklaşık 586.000 bağımsız, iş verilebilecek kamyoncu bulunmakta.

Yük brokerleri, bu kaosu taşınacak malları olan bir yük veren ile bu yükü taşıma kapasitesine sahip bir taşıyıcı arasında bağlantı kurarak kontrol ediyor. Büyük brokerler arasında bulunan C.H. Robinson Worldwide ve XPO Logistics yılda milyarlarca dolar kazanan şirketler olmasına rağmen hala telefonla iletişim ve kâğıt evraklı işlemleri içeren eski iş modellerini kullanmakta.

Diğer yandan Convoy, web sitesi ve mobil uygulama aracılığıyla yük verenler ve yük taşıyanların bir araya getirildiği bir platform oluşturuyor. Convoy, hızlı fiyatlandırma, geniş yük taşıyan havuzu ile güvenilir rezervasyon, yük hareketinde bilgi şeffaflığı ve veriye dayalı analizler yoluyla tedarik zinciri optimizasyonu gibi katma değerli hizmetler sunarak yük verenler için değer yaratıyor. Yük taşıyanlar içinse, mobil uygulamayla anlık yük rezervasyonu, sevkiyat sırasında karşılaşılan sorunlarla ilgili yardım için 7/24 destek ve eski brokerler ile 30 günde tamamlanan ödeme yerine, 48 saat içinde ücretsiz elektronik ödeme gibi imkanlar sağlıyor.

Açıkça görüldüğü üzere Convoy modelinde, iki taraf arasındaki iletişimin yüksek olduğu bir platform oluşturmak hedefleniyor. Platformda yer alacak daha fazla yük verenin ve daha fazla yük taşıyanın çift yönlü olarak birbirlerini etkilemesi bekleniyor. Convoy, yakın zamanda bu network iletişimini hızlı bir şekilde ölçeklendirmeyi ve eski broker sistemini alt etmeyi hedefliyor.

Kaynak: Digital Initiative