Çin’de Şoförsüz Otonom Taksiler (Robotaxis) Shenzhen’de Yollara Çıktı

Dünya tam otonom araçlara doğru hızla yol alıyor. Çinli Startup AutoX, bu rüyanın hayata geçirilmesine çok yaklaştı. Robotaxis adını verdiği sürücüsüz taksiler Şangay ve Shenzhen’in de olduğu 5 şehirde yollarda dolaşmaya başladı.

Alibaba Group, MediaTek ve Şangay Motor’un yatırımcısı olduğu 4 yıllık startup AutoX, 25 araçtan oluşan ilk sürücüsüz otonom taksileri Shenzhen’de halka açık yollarda test etmeye başladı.

Çin’in önde gelen teknoloji şehirlerinden olan Shenzhen yönetimi yeniliklere çok yatkın. 2 yıl önce şehirdeki 22 Bin taksi %100 elektrikliye dönüştürülmüştü.

AutoX 2016 yılında ABD’de Princeton Üniversitesinde asistan olan Xiao tarafından kurulmuştu.

Shenzhen merkezli şirket otonom araç teknolojilerine odaklandı, bu süreçte Fiat Chrysler gibi önde gelen otomobil üreticileriyle çalıştı. Geliştirdiği robotaxis yetkinliklerini bu firmalara entegre etti.

AutoX Şangay, Shenzhen, Wuhan, Bejing, Guangzhou’da 100 robotaxis ile yollarda. 2021 yılı içinde faaliyet gösterilen şehir sayısını 10’a, yollardaki sürücüsüz araç sayısını 2 katına çıkarmak hedefleniyor.

Çinli teknoloji devi Baidu, Beijing’te sürücüsüz araçlarını teste başlayabileceğini duyurdu.

5G altyapısına büyük yatırım yapan Çin’inde yapay zeka destekli çalışmalar hızla yaygınlaşıyor. Otonom araçlar için veri aktarım hızı çok önemli. Yollardaki araçların sorunsuz bir şekilde bilgi aktarımı yapabilmesi için 5G altyapıları bir standart haline dönüşüyor.

Kaynak: https://edition.cnn.com/2020/12/03/tech/autox-robotaxi-china-intl-hnk/index.html