CargoX; Soros, Goldman Sachs ve Qualcomm Ventures’dan 20 Milyon USD Yatırım Aldı

CargoX; Soros, Goldman Sachs ve Qualcomm Ventures'dan 20 Milyon USD Yatırım Aldı

Brezilya’lı startup CargoX, teknoloji gelişimini hızlandırmak için gerçekleştirdiği 20 Milyon USD’lik Seri C yatırım turunda finansman temin ettiğini açıkladı. Goldman Sachs’ın lider yatırımcı olduğu bu yatırım turunda Soros veQualcomm Incorporated’ın yatırım kolu olan Qualcomm Ventures’in yatırımlarını Agility Logistics, Valor Capital Group ve Oscar Salazar’ın (Uber’in eş kurucusu) yatırımları takip etti. CargoX, Seri A ve Seri B turları sonrasında gerçekleşen Seri C yatırım turunda elde ettiği 14 Milyon USD finansman ile birlikte bugüne kadar aldığı toplam yatırım miktarını 34 Milyon USD’ye çıkardı.

CargoX, Brezilya tarihinde yaşanan en büyük ekonomik ve politik krizin sürmekte olduğu Mart 2016’da kuruldu. Bir yılı aşkın süredir faaliyet gösteren CargoX, veri bilimindeki üstün teknoloji ve uzmanlık bileşimi sayesinde taşımacılık maliyetlerini azaltmak ve yük izlenebilirliğini iyileştirmek için hizmet kapasitesini arttırmaya devam ediyor. Şirket adreslenebilen 100 Milyar USD’lik bir pazarda en çok kazanç elde eden taşımacılık hizmeti sağlayıcılardan biri haline geldi ve operasyonunun ikinci yılında ilk yıla oranla %500 büyüdü. CargoX Unilever ile de partnerlik anlaşması yaptı.

Goldman Sachs Özel Sermaye Yatırım Grubu eş başkanı Hillel Moerman, CargoX yatırımından; “Yük, ülke ekonomileri ve özellikle ABD ve Çin’den sonra dünyanın üçüncü en büyük kamyon pazarına ev sahipliği yapan Brezilya için en büyük itici güden biri. CargoX etkileyici bir büyüme yaşadı ve devam eden bu büyümeyi desteklemek için daha fazla kaynak sağlıyor olmak konusunda heyecanlıyız ” diyerek söz etti.

CargoX‘in CEO’su Federico Vega ise şirketin durumu ve alınan yatırımlarla ilgili olarak “CargoX, taşımacılık varlıkları olmayan bir nakliye firması olarak çalışmak için birinci sınıf bir teknoloji ve tasarımın geliştirilmesini sağladı. Binlerce kamyon şoförünün bulunduğu ağa sahip bir platform geliştirdik, gerçek zamanlı olarak veri topluyor, verimliliği artırmaya yardımcı oluyor ve boş olan yoldaki kamyonları durdurup iş dünyası için güven ortamı inşa ediyoruz. Yeni finansman, Brezilya’daki ve dünyadaki işimizi ölçeklendirip kargo taşımacılığında devrim yapmamızı sağlayacak. Aynı zamanda ekonomiyi etkileyen en büyük ve en geleneksel sektörlerden birini yeniden şekillendiren inovasyona olan güveni de gösteriyor “dedi.

Kaynak: TechnCrunch , BusinessWire