Amazon.com Lojistik Sektöründe UBER Benzeri Bir Mobil Aplikasyon Geliştirme Konusunda Çalışmalara Başladı

Amazon.com, Lojistik Sektöründe UBER Benzeri Bir Mobil Aplikasyon Geliştirme Konusunda Çalışmalara Başladı

Dünya E-Ticaret devi Amazon, 150 Milyar USD’ı geçen pazar hacmiyle taşımacılık sektörü yönetiminin aktörlerinden birisi olma konusunda istekli görünüyor.

Lojistik sektöründe yük trafiğinin yönetimini mobil platformlara dönüştürme düşüncesi, lojistiğin de UBERLEŞMESİanlamında dikkat çekici. Çok sayıda uygulama ardı ardına pazara giriyor.

Coyote gibi ABD’li bir aktörün de günde 30 Bin yükleme yönetmeye başlaması, bu durumun UPS tarafından dikkat çekmesi ve UPS’in Coyote’yi 2015 Ağustos’unda tam 1.8 Milyar USD’a satın alması; yine benzer alanda faaliyet gösteren Lojistik Startup’ı CONVOY’un Unilever’in ABD’de her gün gerçekleşen binlerce kamyonluk nakliye trafiğinin yönetimini üstlenmesi pazarı oldukça hareketlendirmiş görünüyor.

Dünya Ticaretinde yılda 20 trilyon USD dönüyor. Bunun yaklaşık 7.5 Trilyon USD’ı ise Lojistik ve tedarik zinciri yönetimi alanında. Bu durum bile lojistik sektörünün dijitalleşmesi için zamanın geldiğini ortaya koyuyor.

100 Milyar USD’lık grup değeri ve yeni satın almalarıyla, ayrıca dünya pazardaki %18’lik dominant konumuyla deniz taşımacılık ve liman işletmecilik devi Maersk’ün de geçtiğimiz günlerde 2017’yi “lojistiğin dijitalleşmesi” yılı ilan etmesinin ardındaki gerçek bu olsa gerek.

Türkiye’de bile her gün 900 Bin kamyonun yük aldığı, bu yükün ortalama 280 km taşındığı, nakliye başı gerçekleşen ortalama fiyatın 1.000 TL’lerde realize olduğu düşünülürse, Türkiye’de lojistikte günlük dönen ticaretin hacmi 900 Milyon TL civarında olduğunu söyleyebiliriz.

UBER, lojistik sektöründeki yatırım vizyonunu geçtiğimiz aylarda deklare etti. Yine XPO Lojistik gibi şirketler mobil lojistik takip ve yönetim platformları için milyonlarca dolar yatırım yapıyor.

Dijitalleşen dünyada rekabete uyum sağlamak için, işin ve iş yapısının günün şartlarına uygun olarak dönüşebilmesi gerekiyor.

Kaynak: WSJ