Alibaba Lojistik Startupı XpressBeese 100 Milyon USD Yatırım Yapıyor

Alibaba Lojistik Startupı XpressBeese 100 Milyon USD Yatırım Yapıyor

Alibaba, Hindistan’lı lojistik startup’ı olan Xpress Bees‘e 100 milyon dolara kadar yatırım yapma kararı ile Hindistan’daki yatırım sahnesine adım atıyor. Alibaba, Hindistan’da yatırım yapmak için belirli eksenleri seçmek üzere bir plan üzerinde çalışıyor gibi görünüyor ve bu nedenle gelişme kayda değer olarak niteleniyor. Alibaba’nın yakın geçmişteki Paytm ve Big Basket tercihlerine baktığımızda, online ödeme ve marketçilik sektörleri yatırımlarından sonra yapılan lojistik sektörü yatırımı büyük plana işaret ediyor olabilir.

Xpress Bees‘e yatırım yapma kararı ani alınmış bir karar gibi gözükmüyor. Uzun süredir çalışmalar ve görüşmeler gerçekleşiyor. Paytm Mall ürün yelpazesini genişletmeye çalışırken lojistik, online perakende sektörünün en önemli unsurlarından biri olmak zorunda. Hindistan’daki en büyük 2 e-ticaret şirketi Amazon ve Flipkart, teslimatlarını ve lojistik güçlerini arttırmak için şimdiden birçok adım atmış durumda.

Startup’ın kurucuları Amitava Saha ve Supam Maheshwari, ilk girişim yatırımlarını bebek ürünleri perakendecisi First Cry‘dan almıştır. First Cry, rakip bebek ürünleri startup’ı BabyOye‘ı devraldı ve bir heyecan yarattı. XpressBees, müşterilerinin ihtiyaç duyduğu şekilde teslimat, tersine lojistik, ödeme toplama, tedarikçi yönetimi, yurtdışı hizmetler ve yazılım çözümleri sağlayarak lojistik alanında uçtan uca çözüm sağlayıcı olacak şekilde modellendi. Halen günde 60.000 gönderiyi ele alıyorlar ve bu sayı oldukça hızlı bir şekilde artıyor. XpressBees; SAIF Partners, IDG Ventures, Vertex Ventures ve Valiant Capital girişim yatırımı kuruluşlarından aldığı Seri A yatırım turu finansmanını birkaç sene içinde 12,5 milyon dolar seviyesine yükseltmiş durumda.

Gözlemciler, Alibaba‘nın hem Paytm Mall hem de Big Basket için lojistik destek hizmetlerini konsolide etmek ve operasyonların daha iyi kontrolünü sağlamak için uzun vadeli planları olabileceğini düşünüyorlar. Alibaba‘nın Çin’de finanse ettiği Cainiao ile halihazırda işleyen benzer bir modeli bulunuyor. Bu nedenle XpressBees‘e yapılan yatırım, Cainiao‘nun Hint sürümünü oluşturmak için bir girişim olarak görülebilir.

Kaynak: thenewsminute.com