Alibaba Çin’de Açtığı En Büyük Akıllı Depoyu 60 Modern Robotla Yönetiyor

Alibaba Çin'de Açtığı En Büyük Akıllı Depoyu 60 Modern Robotla Yönetiyor

3000 metrekare alan üzerine kurulu olan depo, Çin’in güney eyaleti Guangdong, Huiyang’da bulunuyor ve dünyanın en büyük online perakendecisi Alibaba’nın bir parçası olan T-Mall’a ait.

Otomasyon odaklı faaliyet gösteren ekip Temmuz ayında depoda çalışmalara başladı. Robotların üreticisi olan Quicktron’a göre bu çalışma deponun verimliliğinin üç katına çıkarılmasını sağladı.

Robotlar, adını Çin mitolojisinde bir ruh yaratısı olan Zhu Que ve Vermilion Bird’den aldı.

Wi-Fi sinyalleri ile talimat alan robotlar daha sonra ürünleri buluyor ve onları çalışan kişilerin alması için belirlenen teslim noktalarına götürüyorlar.

Makinelerin her birinin, lazer tespit donanımlarının yardımı ile birbirlerine çarpmaları önlenmiş durumda.

Tam olarak şarj edildiğinde robotlar sekiz saat kesintisiz olarak çalışabiliyor.

Alibaba Çin'de Açtığı En Büyük Akıllı Depoyu 60 Modern Robotla Yönetiyor
Quicktron’a göre, robotlar sayesinde çalışanların ürünleri bulmak için deponun etrafında dolaşmak zorunda kalmasının önüne geçilmiş oluyor.

Geleneksel olarak, bir çalışan 7.5 saatlik bir vardiyada 27.924 adım atarak 1.500 ürün sınıflandırabilirken Zhu Que’nin yardımı ile aynı işçi aynı süre içinde 3.000 ürünü sınıflandırabilmekte ve bu sırada yalnızca 2,563 adım atmış olmaktadır.

Alibaba’nın depolarının bir kısmıyla ilgilenen Cainiao Lojistik firmasının bir yöneticisi bu uygulamadan; “Robotların birbirleriyle işbirliği yapması ve bağımsız olarak aynı anda çalışmaları gerekiyor. Bu robotlar, Çin’de depo robotlarının en üst seviyesini temsil ediyorlar” şeklinde söz ediyor.

Quicktron’a göre, depo için bu robotların 40’ı daha işe alınacak.

Kaynak: DailyMail