ABD’de Yeni Hayata Geçen Lojistik Teknolojisi Startup’ı “Doft” Yenilikçi İş Modeli ile Kamyonların Uber’i Olmaya Aday Görünüyor

ABD’de Yeni Hayata Geçen Lojistik Teknolojisi Startup’ı “Doft” Yenilikçi İş Modeli ile Kamyonların Uber’i Olmaya Aday Görünüyor

ABD’de hizmet veren 400 bin bireysel kamyon sahibi ve küçük nakliye firmasına hizmet vermek üzere hayata geçen Doft, oldukça iddialı bir şekilde pazara girdi. Doft, Uber ve Lyft’e benzer yapısıyla toplam değeri yaklaşık 80 milyar USD’ı bulan lojistik taşıma sektörüne pazarına hızla yayılmayı hedefliyor.

Doft’un dijital platformundaki araçlarının çoğunluğu Kaliforniya’da olmasına rağmen, yakın gelecekte ABD genelinde hizmet verebilmeyi planlıyor.

Doft’un kazanç modeli, platform üzerinden yapılan yük taşıma hizmeti başına 5 USD’lik hizmet bedeli olarak belirlenmiş. Yükün değeri, büyüklüğü, mesafesi ne olursa olsun taşıma başına 5 USD’lik hizmet bedeli değişmiyor.

Eski IBM mühendisi yeni Doft CEO’su Dmitri Fedorchenko geliştirdikleri sistemle lojistik sektöründe hem zaman hem maddi kazanç olarak katma değer yaratmalarının ötesinde, ABD’de nakliyat sisteminde sıkça görülen -geri dönüş yükü olmadan- boş dönen kamyonlara dönüş yükü bulunacağını ve bu sayede önemli bir çevresel katma değer yaratılacağını belirtiyor. Doft sayesinde ilk etapta geri dönüşü yükü olmadan boş dönen kamyonlarda %15 ile %25 oranında bir azalma bekleniyor.

Doft, ABD lojistik sektöründe Nakliyeciler ile KOBİ’ler arasında etkili bir dijital lojistik köprüsü olarak dünya lojistik sektöründe de güçlü bir etki yapmaya hazırlanıyor.

Kaynak: TheTrucker