İşlem Rehberi

ÜYE OLMA SÜRECİ

Tırport.com’a üye olmak için ana sayfamızdan, sağ üst köşede " GİRİŞ" butonuna tıkladıktan sonra altındaki "ÜYE OL" butonuna tıklayın. Üyelik sayfası Kurum ve Şahıs olarak iki türlü şekilde hazırlanmıştır. Üyeliklerin tamamlanması için Kurum üyeliklerinde şirket bilgileri, iletişim bilgileri ve kullanıcı bilgilerinin girilmesi gerekmektedir. Şahıs üyeliğinde ise kullanıcı bilgileri ve iletişim bilgileri girildikten sonra üyelik tamamlanır.

PAKET SEÇİMİ VE ALIMI

Tırport.com’da yapılabilecek alışverişler paketler şeklinde hazırlanmıştır. Paketler butonuna tıklayarak paketleri görebilirsiniz. Yük veren şahıs veya kurum Paketler bölümünden Tırport yük veren hizmet paketlerinden birini seçip Kurum veya Şahıs bilgilerini girdikten sonra ödeme bilgilerini girerek hem üye olup hem de siparişlerini tamamlayabilmektedir.

Tırport’un müşterilerine sunduğu özel indirimli Tanışma paketini ise Tirport.com adresinin sağ üst kısmında bulunan Hemen Dene butonuna tıklayıp şahıs veya kurum bilgilerini girdikten sonra ödeme bilgilerini girerek hem üye olup hem de alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

Paketler bölümüne tirport.com adresinin sağ üst köşesindeki Giriş butonuna tıklayıp üye olduktan sonra da ulaşılabilmektedir.

ÖDEME

Tırport.com üzerinden satın alacağınız paket için Kurum ve Şahıs adına öncelikle üyelik bilgilerinin doldurulması gerekmektedir. Ardından Ödeme Bilgileri alanında kredi kartı-banka kartı, Sanal Para alternatiflerinden size uygun olan ödeme tipini seçip ödeme bilgilerini girebilirsiniz.

SATIN ALMA ÖZETİ

Siparişinizi tamamlamadan önce “Satın Alma Özeti” sayfasından girdiğiniz bilgileri kontrol ederek değiştirmek istediğiniz bilgileri düzenleyebilirsiniz. Ödemenin tamamlanmasına kadar ki tüm aşamalarda yapılan işlemler satın alma özeti kısmında kontrol edilebilir.

ÖDEMENİN TAMAMLANMASI

Ön bilgilendirme formu ve Mesafeli Satış Sözleşmesini onayladıktan sonra “SİPARİŞİ TAMAMLA” butonuna basılarak ödeme işlemi tamamlanmaktadır.

 

SÖZLEŞMELERİN SAKLANMASI

Satın aldığınız ürün veya hizmete ilişkin olarak tirport.com ve alıcı arasında online olarak  Ön Bilgilendirme Formu ve Mesafeli Satış Sözleşmesi, sipariş onay e-postasıyla birlikte size iletilir. Bu belgeler ayrıca tirport.com kayıtlarında mevzuatta öngörülen veya kişisel verilerin işlenme amaçları için 3 yıl süre kadar saklanmaktadır.

 

KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI

Tirport elektronik ticaret işlemleri nedeniyle tüketicilerden elde ettiği kişisel bilgi ve verileri 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması mevzuatına uyumlu bir şekilde işlemekte ve gizli tutmaktadır. Bu kapsamda  kişisel verilerin işlenmesine ilişkin detaylı bilgilere web sitemizin alt kısmında yer alan Kişisel Verilerin Korunması linkinden; gizlilik politikasına ilişkin detaylı bilgilere de https://tirport.com/gizlilik-politikasi linkinden ulaşabilirsiniz.

 

UYUŞMAZLIKLARIN ÇÖZÜMÜ

Tüketici, şikâyetine ilişkin bir uyuşmazlık söz konusu olması hâlinde Tüketici Hakem Heyetlerine veya Tüketici Mahkemelerine başvurabilir. Tüketici hakem heyetlerinin, uyuşmazlıklara bakmakla görevli ve yetkili olmalarına ilişkin 2020 yılı için öngörülen parasal sınırlar;

  1. 6.920 (altıbindokuzyüzyirmi) Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda İlçe Tüketici Hakem Heyetleri,

 

  1. Büyükşehir statüsünde olan illerde 6.920 (altıbindokuzyüzyirmi) Türk Lirası ile 10.390  (onbinüçyüzdoksan) Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri,

 

  1. Büyükşehir statüsünde olmayan illerin merkezlerinde 10.390 (onbinüçyüzdoksan) Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri,

 

ç) Büyükşehir statüsünde olmayan illere bağlı ilçelerde 6.920 (altıbindokuzyüzyirmi) Türk Lirası ile 10.390 (onbinüçyüzdoksan) Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri, görevlidir.

 

Yukarıda belirtilen değerlerin üzerindeki uyuşmazlıklar için tüketici hakem heyetlerine değil, tüketici mahkemelerine başvuru yapılır. Yetkili merci, tüketicinin yerleşim yerinin bulunduğu veya tüketici işleminin yapıldığı yer tüketici hakem heyeti ve tüketici mahkemeleridir. 28.07.2020 tarihi itibariyle getirilen yasa değişikliği ile tüketicinin dava açmadan önce zorunlu arabuluculuğa başvurması gerektiği de hüküm altına alınmıştır.