Çin’in En Büyük Lojistik Startup’ı Manbang, Yeni Aldığı 1.7 Milyar Dolar Yatırımla Değerlemesini 12 Milyar Dolara Yükseltti

Manbang, yeni aldığı 1.7 Milyar Dolar Yatırımla Değerlemesini 12 Milyar Dolara Yükseltti

Çin’in ve dünyanın en büyük lojistik startup’ı olan Manbang (Full Truck Alliance), bu hafta yeni yatırımını duyurdu. Manbang, bu yatırım turunda 1.7 Milyar dolar topladı. Bloomberg kaynaklarına göre bu yatırımla şirketin değerlemesi 12 Milyar doları geçti.

Manbang, UBER benzeri bir iş modeliyle yük sahipleri ile kamyonculara dijital platformunda bir araya getiriyor, kamyonculara finansal çözümler sunuyor, platform üzerinden kamyonların anlık olarak kiralanmasına da olanak yaratıyor. Bünyesinde 10 milyon kamyoncu, 5 milyon yük sahibi üye barından Full Truck Alliance, bu portföyü ile dünyanın bu kategorideki en büyük dijital platformudur.

Son yatırım turuna Softbank’in Vision Fund’unun yanında; Sequoia, Permira, Fidelity Investment ve içerideki mevcut yatırımcılardan Hillhouse, Jiyuan, Lightspeed, Yunfeng Capital, Xianghe, Baillie Gifford, All-Stars Investment, CMC Capital, Tencent de katıldı.

Manbang, dünyanın en büyük startup yatırımcısı durumunda olan Softbank’ın yatırım yaptığı en büyük startuplardan birisi konumunda.

2019 ortasında kar etmeye başlayan Manbang, 2020 yılında Pandemi ile birlikte şehirlerde kısıtlamaların devreye girmesiyle iş hacminde düşüşler yaşadı. Manbang CEO’su Zhang Hui yakın zamanda yerel medyaya verdiği bir demeçte “halka açılmak için acele etmediklerini” ifade etmiştir. Grup bu taze fon ile teknolojik altyapılarını yenilemeyi, AR-GE’ye ve Yapay Zekaya yatırım yapmayı ve kapıdan kapıya operasyon genişlemesine gitmeyi hedefliyor.

Dealogic Verilerine göre teknoloji yatırımlarının oldukça değer bulduğu Çin’de, 2020 yılı Ocak ayından bu tarafa startuplara toplam yatırım tutarı 107.2 Milyar dolara geçti.

Kaynak: https://techcrunch.com/2020/11/23/manbang-1-7-billion-funding/