7.8 Milyar İnsanın Aşılanması İçin Nasıl Bir Lojistik Operasyon Bizi Bekliyor?

7,8 Milyar İnsanın Aşılanması İçin Nasıl Bir Lojistik Operasyon Bizi Bekliyor?

Coronavirüs, dalga dalga yayılmaya devam ediyor. Son iki hafta içinde dünyada tespit edilen vaka sayısı %16 arttı. Bilinen vaka sayısı 55 milyonu geçti. Bugüne kadar yaklaşık 1.4 milyon insan hayatını kaybetti.

7,8 milyar insanın gözü kulağı aşı konusundaki gelişmelerde…

BioNTech firmasının geliştirdiği mRNA aşısının -70 santigrat derecede taşınması gerektiği açıklanınca, aşının nasıl taşınacağı ve saklanacağı merak konusu oldu.

Pfizer tarafından geçen hafta yapılan açıklamada, Alman BioNTech SE firmasıyla birlikte geliştirilen koronavirüs aşısının, klinik denemelerin son aşamasında da başarılı olunduğu tüm dünyaya duyuruldu. 50 bine yakın gönüllüyle yapılan çalışmanın verilerinde aşının yüzde 90’dan fazla etkili olduğu ilan edildi. Aşının bu görünen başarısının aylar sonra koronavirüse karşı insanların artık aşılanabileceği anlamına geliyor.

Aşının koruyuculuk sağlayabilmesi ve beklenen etkiyi göstermesi için 3 hafta arayla 2 doz olarak uygulanması gerekiyor. Yani 10 milyar aşı ancak 5 milyar insanı aşılamaya yetiyor. 2021 yılı dünyanın en büyük hava lojistik operasyonlarından birisine şahit olacak. -70 ile -80 santigrat derece arasında aşıyı muhafaza edebilecek ultra-soğuk özel taşıma kutularına yerleştirilecek aşı dozlarını dağıtmak için ilk yıl için 8 binin üzerinde büyük tip kargo uçağına ihtiyaç olacağı ortaya çıkıyor. İlk planlamalara göre, Pfizer 2020 yılı sonuna kadar 50 Milyon doz aşı üretecek, 2021 hedefi ise 1.3 milyar doz üretim yapmak. Dünyanın önümüzdeki 2 yıl içinde en az 10 milyar doz aşıya ihtiyaç duyacağı değerlendiriliyor. Pfizer, dünya çapındaki dağıtım için FedEX, DHL ve UPS ile görüşüyor. Havayolu şirketlerinin kargo filoları yetersiz olduğundan, birçok büyük havayolu şirketi bir grup yolcu uçağını kargo uçağına dönüştürmeye yönelik planlama yapıyor.

7.8 milyar insanın yarısının ihtiyacı olan 2 doz aşıyı birinci seviye noktalara taşımak için 8.000 Boeing 747 jumbo jet seferi yapılması gerekiyor. Dünyanın en büyük hava kargo filosunun sahibi olan ABD’li FedEx’in 600 kargo uçağı var. Burada yeni bir lojistik ekonomisi doğacak gibi görünüyor.

TIRPORT teknolojileriyle; tüm aşı lojistik süreçlerinin ve soğuk zincirin uçtan uca denetlenmesi ve operasyonlardaki lojistik aktörlerin yönetilmesi mümkün. Arttırılmış zeka destekli mobil teknolojilerimizle dünyanın her yerindeki operasyonları, fabrikadan uçağa, uçaktan depolara, depolardan aşı uygulama merkezlerine anbean uzaktan yönetme gücüne sahibiz.

Haberin detayları için tıklayınız.

https://www.dunya.com/saglik/asinin-78-milyara-tasinabilmesi-icin-16-bin-jumbo-jet-gerekiyor-haberi-600744